Anasayfa / BASINDA ÇIKAN MAKALELER / SİPER SAVAŞLARINDAN SİBER SAVAŞLARINA

SİPER SAVAŞLARINDAN SİBER SAVAŞLARINA

İnsanlar üç amaç için savaşırlar:

–     Biri, karşı tarafın haklarını gasp etmek için,

–     Diğeri, haklarını gasp ettirmemek için savaşır,

–     Bir diğeri de her ikisini de içinde barındıracak şekilde, güç gösterisi ve üstünlük kurmak amaçlı

savaşlardır.

İnsanlar tarih boyunca bu egolarını tatmin ve korunmak için önce sapanlarla taş atarak dövüşmüşler, tekerlekli arabalarla saldırmışlar; kılıç ve oklarla, top ve tüfeklerle savaşmışlar; uçaklarla, füzelerle saldırmışlar. Sonunda nükleer başlıklı füzelerle yok etmeyi amaçlayan saldırılar yapmışlardır.

Şimdi ise modern savaş aletlerinden bilgisayar program destekli, İnternet üzerinden önlenmesi imkânsız, tahribatları sınırsız savaşların yapıldığı ve yapılacağı bir SİBER ÇAĞINA giriyoruz.

İnsanlık tarihinde toplumların savaş aletlerine göre medeniyetleri belirlenirdi.

Geçmişte sopalarla savaşanlara ilkel denirdi. Sonra kılıçlarla oklarla, savaşanlara ilkel toplum denildi. Sonra tüfekle savaşanlara ilkel denildi.

Sonra topla savaşanlara, derken, roketlerle savaşanlara da ilkel toplum denildi.

En sonunda füzelerle savaşanlara ilkel toplum denilecek, modern toplumun yeni adı bilgisayar marifetiyle savaşanlara SİBER savaşçılara, modern toplum denilecek.

KISACASI; ’’SİPER’’ SAVAŞLARIN YERİNİ SİBER SAVAŞLAR ALMAYA BAŞLADI.

Devletler Uluslar arası arenadaki siyasi ve iktisadi mücadelelerinde savunma doktrinlerini, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak savaş metotlarını da ona uyumlu hale getirdiler.

SİBER SAVAŞ, barış dönemlerinde dahi müracaat edilen bir yöntem oldu.

Siber savaş çerçevesinde Londra Dış İşleri Araştırma Enstitüsü raporlarına göre;

Çin’in Savunma Bakanlığının İnternet’ine 2012 yılında HACKER saldırı (Siber saldırı) sayısı 2 milyon 300 bini geçtiği bildirilmiştir. Bu saldırıları ABD Savunma Bakanlığının yaptığı tahmin edilmektedir.

Rusya bilgisayar korsanlarının, Rus-Gürcistan arasındaki savaş esnasında Gürcistan resmi İnternet sitesini çökertme girişimleri olmuştu.

Siber saldırı denince ilk akla gelen ülkenin Rusya olduğu bilinmektedir.

Çin Siber saldırılara karşı, Çin halk kurtuluş ordusu İnternet ağını korumak amacıyla Çin’in en yetenekli beyinlerinden oluşan ‘’ÇİN MAVİ ORDUSUNU’’ kurdu.

SİBER SAVAŞ kavramını Dünyaya ilk duyuran 2002 yılında ABD. sanal güvenlik danışmanı Richard Clarke’dir. Pentagon Ordusunun ‘’savaş kitabını’’ güncelleyerek Siber saldırılara karşı korumaya almıştır. Son günlerde yeni SİBER savaş personeli alımı yapmışlardır.

İsrail’ e de Anonymous grubu ve ZHC grubu tarafından 100 milyon kez civarında Siber saldırılar düzenlendiği tespit edilmiştir.

TÜRKİYE’ DE Kİ TEDBİRLER: 2010 yılında milli güvenlik stratejisi içerisinde yer almıştır. 20 kurumun ortak hazırladığı ‘’Ulusal sanal ortam güvenlik politikası’’ hayata geçirilmiştir.

Siber tehditle mücadele etmek için 2011 mayısında ilk personel göreve 8 kişi başlatılmıştı.

RECHACK’ın geçtiğimiz aylarda ‘’YÖK’’’ün İnternet sitesinde yaptığı saldırı ile tekrar dikkatleri ‘’siber savaşlara’’ çekerek gündeme taşıdı.

Akabinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN Başkanlığında toplandı ve 200 yetenekli uzmanın işe başlaması ile hız kazanmıştır.

Devlet kurumlarına yapılabilecek Siber saldırılara karşı hazırlık amacıyla geçtiğimiz aylarda  61 devlet kurumunun dahil olduğu bilim teknolojileri, iletişim kurumu ile Tubitak tarafından kapsamlı bir tatbikat yapıldı.

İkincisi ise 10-11 Ocak 2013 tarihinde Ulaştırma ve Haberleşme Bakanının dahil olduğu genişletilmiş bir toplantı yapıldı.

SANAL SUÇLARA CEZA;

Siber suçlarla mücadele konusunda ülkeler sert tedbirler alıyor. AB. 2001 yılında Avrupa Siber suçlar mücadele sözleşmesini imzaladı. Türkiye ise sözleşmeyi 2010 yılında imzaladı, ancak TBMM.’den tasdik beklemekte.

Dünya da siber suçlar olarak en büyük cezaları, ABD. de Albert Gonzales isimli bilgisayar korsanı 130 milyon kredi kartının bilgilerini çaldığı için 20 yıl hapis cezası aldı. ABD. tarihinde en büyük maddi cezayı da İnternet arama motoru GOOGLE’a verildi.

İsveç merkezli Uluslar arası bir organizasyon olan, Wikileaks dünyayı sarsan çok gizli  (Wikileaks’ın editör şefi Julian Assange) Kriptolu belgeleri bilgisayar ortamında ele geçirerek 29 Kasım 2010 da yayınlamış ve dünyayı ayağa kaldırmıştı.

Günlük hayatımızın artık vazgeçilmezleri olan İnternet, akıllı telefonlar, Twitter ve Facebook benzeri olgular, aynı zamanda insanlık tarihindeki yeni bir çağın kapısını açan kavramlardır.

ABD.’nin eski Başkan Yardımcısı Nobel Ödüllü ALGORE’ un yeni kitabı olan ‘’GELECEK’’ (The Fature/Random Hause) internetin merkezinde bulunduğu gelişmeleri çok çarpıcı örneklerle anlatmaktadır.

Bireylerin, şirketlerin, devletlerin bilgisayar nezninde İnternet aracılığı ile rahat kaynaştığı, hatta çabuk bozuştuğu bu teknolojik dünyada, akıllı telefonlar sayesinde her bilgiye rahat ulaşabilmekte, kimin o an nerede olduğunu bilebilmekteler.

Bu ileri teknoloji ürünü İnternet bazlarını bilgi donanımı ile yüceltirken bazılarını da yalnızlaştırmakta, ruhsal bilinçlerini bozmaktadır.

İnternet insanlık için bir kaldıraç olarak kullanılmakta. Bazen de yıkım olarak kullanılmakta.

2012 yılında İnternet kullanıcı sayısı 2.5 milyara ulaşmıştır. Dünyada cep telefonu kullanan insan sayısı ise 5 milyar civarındadır. Bu sayıların önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağı aşikardır. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri kötü niyetli kurum ve kişiler tarafından TEVATÜR olarak da kullanılabilmektedir.

SİBER SAVAŞLAR

Yeni savaş aracı İnternet…!

Bu savaş büyük şirketlerin, bankaların işlemlerini İnternet üzerinden kilitlemek, yanlış işlemlere yönlendirme şeklinde oluyor.

Elektrik santralleri, petrol rafineleri, banka işlemleri, hava uçuş trafiği gibi işlemlerin yapıldığı bilgisayar programlarına İnternet yoluyla girilip kontrol sistemleri çökertiliyor. Hem şirketlerin işlemleri bozuluyor, hizmetler aksatılıyor, hem de toplumda infilak yaratılabiliyor.

Siber savaşlarda, topu tüfeği, savaş uçaklarını, füzeleri bir fiil yöneten rütbeli, üniformalı askerler yok. Saldırgan odasında masa başında hatta bir mağaradan İnternet yoluyla Siber savaşları yönetebiliyor.

ABD. Savunma Bakanlığı SİBER SAVAŞLAR Komutanlığını kurmuş durumda. Başına da Orgeneral KEITH ALEXANDER’ i tayin etmiştir.

Siber savaş komutanı şöyle bir beyanat verdi:

Füzelerle yapılan nükleer savaşın kontrolü mümkünken, SİBER Savaşlar BİYOLOJİK savaşlar gibi her an, her yerden ve çok değişik strateji ile ortaya çıkabildiği için, zayiatlar çok büyük ve tedbirler çok geç alınabilmektedir demektedir.

ABD ve Rusya, konvansiyonel silahlara sınırlama getirmek için CENEVRE anlaşmaları yapmaktadır. Önümüzdeki yıllarda SİBER saldırılara karşı da yeni anlaşmalara imza atabilirler.

Çünkü SİBER SAVAŞLAR, ülkeler arası olduğu gibi, bireylerin ülkelere ve şirketlere saldırması ile sınırlı kalmayıp, kişilerin, şirketlerin, daha büyük şirketlere, bankalara, hatta ülkelere saldırısı olarak gerçekleşebilecektir.

Düşünün ki, bir şahıs İnternet ortamında bir şehrin kanalizasyon şebekesine müdahale ederek faaliyetini durdursun… Şehri lağım suları kaplayıverir.

Havada uçan bir uçağın İnternet yolu ile uçuş koordinatlarının değiştirildiğini, banka hesabınızdaki birikiminizin İnternet hilesi ile başka bir hesaba transfer olduğunu,

ABD’nin İran’a göndereceği bir füzenin İnternet ortamında koordinatlarının değiştirilerek, Türkiye’nin başkenti Ankara’ya atılabileceğini düşünebilirsiniz.

Bu ve buna benzer binlerce örnek saymak mümkündür.

Önümüzdeki on yılların bilgi ve İnternet çağı olduğuna göre, fertler ve ülkeler SİBER SAVAŞLARA hazır olmak ve kabul görmek zorundalar.

SON SÖZ:

–          Sınırları alın teriyle, ekonomi akıl teriyle korunur. Her ikisi ile huzur sağlanır.

–          Senin kurnazlığın, sonuçta sana tuzaktır.

–          Düşmanından zarar görmek istemiyorsan, daima yakınında ol.

–          Düşmanını sınamak için gönderdiğin zayıf güç, sana zarar veren büyük bir güç olarak döner.

Rapor Dergisi – Şubat 2013

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

Çocuk Deyip Geçme, Onda Ezber Bozan Ne Hünerler Var

İskenderun’da son aylarda İskenderun Kaymakamı, Sayın Ali İhsan SU ile İlçe Emniyet Müdürü Cengiz BAŞAR’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir