SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığı genellikle kafa derisi, sırtın alt kısımları, dirsekler, dizler ve parmak eklemlerinde kırmızı renkli, pul pul dökülen ve çeşitli boyutlarda olan döküntülere sedef hastalığı denir. El ve ayak tırnakları diplerinde olduğu zaman tırnakların rengi bozulur ve zamanla tırnaklar kırılır veya dökülür.

Sedef hastalığı zaman zaman kendiliğinden iyileşir. Aniden tekrar ortaya çıkar. Yaralar iyileştiğinde vücutta iz bırakmaz. Kabarcıklar aşırı kaşınır. Bazı zaman cinsel organlarda da çıkabilir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığına, aşırı stres, mineral eksikliği, bağışıklık sisteminin iyi çalışması, bazen de bağışıklık sisteminin kendi bedenimize saldırması neticesinde sedef hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Ani incinmeler ve duygusal bozukluklarda sedef hastalığına neden olabilir.

YULAF

Yulaf ezmesi lapası sedefli bölgeye sürülerek tedavi edilebilir.

Sedef başta ve vücudun muhtelif yerlerinde ise, küvete bolca yulaf ezmesi konur ve 10 dakika kadar bekledikten sonra 10 dakika kadar küvet banyosu yapılması faydalı olacaktır. Ayrıca küvete papatya ilaedilmelidir.

DEVE DİKENİ

Deve dikeni tohumlarındaki silmarin, sedef hastalığını tedavi eden en iyi bitkidir. Bitki çay olarak içildiği gibi, çay ile sedefli bölgeye pansuman yapılmalıdır.

AYNI SAFA

BİLEŞİMLERİ

Calendula-sapogenin,

Eterli yağ,

Saponinler,

Glikozitler,

Carotinoid,

Xantophyıl,

Acı maddeler,

Müsilaj,

Flavonlar,

Organik asitler,

Antiseptik,

ETKİLERİ

İltihap giderici,

Anti-bakteriyel, Yaraları iyileştirici,

Mantar hastalıklarını tedavi edici,

Safra hastalıklarını artırıcı,

Kramp çözücü,

Lenf bezini temizleyici, Troid bezi işlevini düzenleyici,

Tüm deri hastalıklarını tedavi edici,

Egzama, selülit, varisi tedavi edici,

Mide rahatsızlığı, ülser ve gastrit tedavisinde olumlu sonuçlar alınır.

Oniki parmak ve kalın bağırsak rahatsızlıklarını giderir,

Kanı temizleyici,

Et beni, siğil ve deri kanser oluşumunu önleyici,

Göğüs kanser oluşumunu önleyici, Kanser tedavisinde kullanılır,

Karın ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrılarına iyi gelir.

Aynı safa çiçeği, antibakteriyel, antifungal, antiinflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir. Aynısafa çiçeği, akyuvarların uyarılmasını sağlayarak mikropların etkisiz hale getirir. Böylece yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

Aynısafa çiçeği stafilokok enfeksiyonlarını engellediği tespit edilmiştir.

Aynı safa çiçeğinde antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık sistemini uyarıcı özellikler bulunmaktadır. Gastrit, kronik mide iltihaplanması ve ülseri tedavi edici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

KULLANIM BİÇİMİ

Bir tatlı kaşığı kıyılmış bitki (yaprak ve çiçek)den bir bardak suya konur. Su kaynama derecesine kadar ısıtılır. 7 dakika demlenir. Süzülerek sabah ve gece yatmadan önce aç karına içilir. Her içim için ayı demleme yapılır. 21 gün içilir. 7 gün ara verilir.

DERİ HASTALIKLARI VE GÖĞÜS KANSERİNE KARŞI MERHEM KULLANILIR.

YAN ETKİLERİ

Tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sağlıklı olan insanlarda daha sağlıklı, hastalıklardan korunmak için kullanılması gereken çok faydalı bir bitkidir.

EN FAYDALI ETKİSİ

Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Mide ve 12 parmak bağırsağı ülser tedavisinde,

Lenf bezi ve kanı temizler,

Et beni, siğil ve deri kanseri tedavisinde kullanılır. En önemlisi de kadınların göğüs hastalıkları ve göğüs tümör oluşumunu önler. Göğüs kanserine neden olan troid bezi dengesizliğini önler.

Tıbbi ilaçlar: Cefalymphat, Cesrasanol, Traumeel s-salbe, Warondo-wundsalbe

AYNI SAFA MERHEMİ

250 gram keçi tereyağı ateşte eritilir. Kızartma kıvamına gelince, bir avuç dolusu aynı safa yaprak ve çiçekler ince ince kıyılmış olarak yağın içine atılır. İyice karıştırılır. Bir dakika sonra ocak kapatılır. Tencerenin kapağı kapatılarak demlemeye bırakılır. Ertesi gün yağ tekrar eriyinceye kadar ısıtılır. Yağ soğumadan süzgeçten geçirilir. Posalar sıkılmadan atılır. Elde edilen sıvı cam kavanoza konur. Sıvı merhem donunca, buzdolabında muhafaza edilir. Bu merhemin yapımında taze bitkinin kullanılması daha etkili olur.

Elde edilen merhem, deride problem olan yüzeye hafif masaj yapılarak emilmesi sağlanır.

Bu uygulama sabah ve yatmadan önce yapılır. Her iki günde bir banyo yapılır ve banyodan hemen sonra merhem uygulaması yapılır.

Gerekirse, hoşa giden bitki (hoş kokulu) esansı katılabilir.

Merhemin uzun ömürlü olması isteniyorsa bir miktar vazelin konabilir.

Aynı safa bitkisi evlerde rahatlıkla yetiştirilebilecek bir kültür bitkisidir.

Lokal deri hastalıklarının tedavisinde en başarılı sonuçlar alınabilen bir bitkidir.

Mide ve on iki parmak bağırsağı iltihabı ve ülserini tedavi eder.

Kaşıntı ve mantar hastalıklarının kesin çözümüdür.

Lenf bezini ve kanı temizleyici özelliği mevcuttur.

Et beni ve siğilleri yok eder.

Meme kanseri taşıyan kadınların, her gece yatmadan önce göğüslerine sürmesi kanser tümörlerinin oluşumunu önler. Oluşmuş kanseri tedavi edebilir. Yayılmasını önler. Tedavi sonrası vücudun diğer organlarına yayılmasını önler.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

KEPEKLENME

SİNİRLİ OTU Sinirli otunun içinde bulunan allontoin, hücre yenileyici özelliği sayesinde akaf derşisini yenileyerek kepeklenmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir