SAÇKIRAN

Tıp dilinde saç kaybı anlamına gelen Alopesi, halk dilinde SAÇKIRAN diye telaffuz edilen bir hastalıktır. Hastalık, vücudumuzdaki kılların metal para büyüklüğünde bir bölgedeki kılların dökülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yoğun olarak başımızda oluşmaktadır. Başımızda oluşmasının ana nendi, stres anında streste etkilenen ilk organımızın başımız olmasıdır. Saçkıran stres anında ortaya çıkan bir hastalıktır.

Saçkırana neden olan ana faktör ise, bağışıklık sistemimizin zayıflamasıdır. Mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlarda sık görülen bir hastalıktır. Çünkü, bağırsak ve midede mantar bakterileri ve toksit madde yoğun olarak ürer. Bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde mantar ve zararlı bakterilerin üremesi engellenemez. Mide ve bağırsakta çoğalan mantar ve bakteriler, mide ve bağırsaklardaki minerallerin emilimini engellerler. Böylece organlarımız vitaminsiz ve mineralsiz kalırlar. Aynı zamanda kanda yoğun olarak mantar ve bakteri dolaşmaya başlar. Mantar ve zararlı bakteriler organlarımızın görevlerini tam yapmalarını engellerler. Özellikle stres anında başımızdaki kılcal damarlar kasılarak oksijensiz kalırlar ve saç köklerinin geçici spazm geçirmesine neden olurlar. Spazm geçiren saç kökleri tahribata uğrayarak o bölgedeki saçların dökülmesine neden olurlar. Stres sayısı arttıkça ve spazm gören bölgeler arttıkça saç dökülmesi de o denli geniş alanlara yayılabilirler.

Saçkıran çocuk ve gençlerde sık görülen bir hastalıktır. Nadiren yaşlılarda görülebilir. Gençlerde görülen saçkıran kısa zamanda atlatılarak dökülen saçların yerine yenileri çıkar.

Yaşlılarda görülen saçkıranlarda dökülen saçların yerine yenisinin çıkması çok uzun süreler (1 yıl) alabilir. Yeni çıkan saçlarda ince ve seyrek olurlar.

Bedenimizdeki Testosteron (erkeklik hormonu) eksikliği de saçkırana neden olabilmektedir.

SAÇKIRANIN İLK BELİRTİLERİ

–         Tırnaklarda beyaz çizgiler oluşur,

–         Tırnak yüzeylerinde kalınlaşma ve çukurlar oluşabilir,

–         Tiroid hormonunda dengesizlik,

–         Testosteron salgısında azalma,

–         Kafa derisinde kaşıntı ve derde pullanma görülebilir.

TEDAVİSİ

Saçkıran hastalığının tekrarlamasını önlemek ve dökülen saçların kısa zamanda çıkmasını sağlamak için iki ayrı tedaviyi birlikte uygulamak gerekmektedir.

  1. a)Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve mide, bağırsak rahatsızlığını gidermek,
  2. b)Lokal olarak dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak,

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Susam yağına ezilmiş çörekotu karıştırılarak günde iki kez birer tatlı kaşığı aç karına yenir. Bu uygulamaya Ekinezya çayı içilerek destek verilir.

DÖKÜLEN SAÇLARIN TEKRAR ÇIKMASINI HIZLANDIRMAK

Isırgan tohumu ezilerek pelte haline getirilir. Bir miktar meyan kökü tentürü ilave edilir. Karışım renkli cam şişeye konur. Kullanılacağı zaman bir diş sarımsak ezilerek pelte haline getirilir. Isırgan tohumu karışımından eşit oranda karıştırılarak macun haline getirilir. Elde edilen macun saç dökülen yüzeye masaj yapılarak sürülür. Bu uygulama genellikle akşamları yapılır. Gerekirse ertesi gün macun sürülen bölge temizlenir.

Uygulamayı desteklemek ve daha iyi sonuç alabilmek için marketlerde satılan ısırganlı şampuanlara uygun miktarda meyan kökü tentürü ilave edilerek şampuanın etkisi artırılır ve baş ve vücut bu şampuanla son durulamadan önce yıkanır.

ÖNEMLİ UYARI

Kortizonlu ilaçlarla tedavisi uzun süreli yapılması durumunda saçkıran yeniden tekrarlayabilir. Kortizon deride kalıcı tahrişler yapabilir.

Saçkıran hastalığı masum gibi görünse de, saçların döküldüğü bölgelerde (yüzeyde) mantar ve bakteriler olabilir. Bu nedenle tedavi esnasında ellerin iyice yıkanmasında ciddi fayda vardır.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

GÜNEŞ YANIĞI

AYNI SEFA KREMİ Aynı sefa kremleri güneş yanığı olan bölgedeki derinin yeniden oluşumunu sağlamaktadır. Ferahlatıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir