PANKREAS

Karnın arka bölgesinde,omurganın önünde,midenin arkasında yer alır. Pankreas iki tür salgı salgılar.

Birincinsi salgı midemize onikiparmak bağırsağına dökülerek onikiparmak bağırsağının ve midemizin besinlerin hazmedilmesini ve besinlerin özümleme yoluyla vitamin ve minerallerin ayrışmasını sağlar.

İkincisi ise insülin ve glükogan salgılamasını sağlar.

İnsülin,karaciğer ve kaslardaki glikojen bileşimini ve hücrelerin glikoz kullanımını artırarak proteinlerden glikoz yapımını engelleyerek,kandaki şeker düzeyini düşürür.

Pankreasın baş kısmında sindirim enzimleri üretilir.

Pankreas rahatsızlıklarında ,yeterince sindirim salgısı salgılamadığı dönemlerde ,karaciğer safra salgısı salgılayarak pankreasa takviye sağlar.

Pankreasın kuyruk kısmında ise az miktarda sindirim salgısı salgılanır, yoğun olarak insülin ve glükogan salgısı salgılanır. İnsülin ve glükogan salgıları vücudun başka organlarında salgılanmadığından pankreasın kuyruk bölümü baş bölümünden daha önemlidir.

Pankreas rahatsızlıklarında ya pankreas rahatsızlıkları safra kesesini etkiler yada safrakesesi rahatsızlıkları pankreası etkiler.

Eğer safrakesesi rahatsızlığı pankreası etkilemişse tedavi daha kolaydır. Safrakesesi alınarak rahatsızlık ortadan kaldırılır.

Bunun aksi, pankreas rahatsızlığı safrakesesini etkilemiş ise tedavi hem zor hem de uzun süreli bir tedavi gerektirir.

DNA ve RNA bileşimini ve amino asitlerin kullanımını artırarak proteinlerin kullanımını azaltır. Kandaki glikoz düzeyi insülin salgısı düzenler.

Böylece siz fazla şekerli çay içtiğinizde, bu olağanüstü sistem devreye girer ve fazla şekeri vücudunuzda depolar. Eğer bu sistem çalışmasaydı, o zaman kanınızdaki şeker hızla yükselir ve komaya girerek ölürdünüz. Bu o kadar mükemmel bir sistemdir ki gerektiği zaman tersine de çalışabilir. Eğer kandaki şeker normalin altına düşerse bu sefer pankreas hücreleri bambaşka bir hormon olan “glukagon”u üretirler. Glukagon daha önce şeker depolayan hücrelere bu sefer “kana şeker karıştırın” emri taşır. Bu emre de itaat eden hücreler depoladıkları şekeri geri bırakırlar.

Pankreasın sindirim salgılarını 12 parmak bağırsağına dökmek için kullandığı kanal safrakesesinden çıkan taşlar vasıtası ile tıkanması durumunda.

Pankras tarafından salgılanan sindirim enzimleri zaman zaman pankreasın kendisini sindirmesine neden olur.

PANKREAS tümörleri ve kanseri ülkemizde ve Dünya ’da çok yaygın öldürücü bir tür hastalıktır.

Hastalığın ana nedeni olarak Alkol,sigara ve aşırı stres gösterilmektedir.

Hakkında umtbilisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir