Anasayfa / ORGANLARIMIZ VE ETKİLEŞİMLERİ / PANKREAS / PANKREAS BEZESİNİN YORULMASI

PANKREAS BEZESİNİN YORULMASI

Kandaki şekerin belli seviyede kalması, pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu ile olur. Pankreas bezesini yoran etmenler şunlardır :

 • Aşırı Stres
 • Oburluk
 • Şişmanlık
 • İhtiyarlık
 • Aşırı alkol ve aşırı tütün ürünleri içilmesi

Pankreas Bezesinin hastalanması

 • Safra kanalı tıkanmıştır.(İltihap veya taşlarla)
 • Pankreas bezesi iltihaplanmış veya kireçlenmiştir.
 • Pankreas kanseri
 • Pankreasın alınması

Pankreası etkileyen hastalıklar :

 1. Karaciğer ve safra kanalı iltihabı
 2. Kabakulak
 3. Frengi
 4. Verem
 5. Böbrek iltihabı ve böbrek taşları
 6. Tifo
 7. Tifüs
 8. Kolera
 9. Dizanteri

Eğer ihtiyacınızdan biraz daha fazla şekerli bir gıda yerseniz, vücudunuzdaki bir sistem kandaki şeker oranının yükselmesini engellemek için devreye girer:

1- Öncelikle pankreas hücreleri, kan sıvısının içinde bulunan yüzlerce molekül arasından şeker moleküllerini bulur ve diğerlerinden ayırdederler. Dahası bu moleküllerin sayılarının fazla mı yoksa az mı olduklarına karar verir, adeta şeker moleküllerini sayarlar. Gözü, beyni, elleri olmayan, gözle göremeyeceğimiz küçüklükteki hücrelerin bir sıvının içindeki şeker moleküllerinin durumu hakkında fikir sahibi olması, üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

2- Eğer pankreas hücreleri kanda gereğinden fazla şeker olduğunu belirlerlerse, bu fazla şekerin depolanmasına karar verirler. Ancak bu depolama işini kendileri yapmaz, kendilerinden çok uzakta bulunan başka hücrelere yaptırırlar.

3- Uzaktaki bu hücreler kendilerine aksi bir emir gelmediği sürece şeker depolamak istemezler. Ancak pankreas hücreleri, bu hücrelere “şeker depolamaya başlayın” emrini taşıyacak bir hormon yollarlar. “İnsülin” adı verilen bu hormonun formülü, pankreas hücreleri ilk oluştukları andan itibaren DNA’larında kayıtlı bulunmaktadır.

4- Pankreas hücrelerindeki özel “enzimler” (işçi proteinler) bu formülü okurlar. Okunan formüle göre de insülin üretirler. Bu üretimde her biri farklı görevlerde yüzlerce enzim çalışır.

5- Üretilen insülin hormonu, en güvenli ve en hızlı ulaşım ağı olan kan yoluyla hedef hücrelere ulaştırılır.

6-İnsülin hormonunda yazılı olan “şeker depolayın” emrini okuyan diğer hücreler ise bu emre kayıtsız şartsız itaat ederler. Şeker moleküllerinin hücrelerin içine geçmesini sağlayacak kapılar açılır.

7- Ancak bu kapılar rastgele açılmaz. Depo hücreleri kandaki yüzlerce farklı molekül arasından sadece şeker moleküllerini ayırdeder, yakalar ve kendi içlerine hapseder.

8- Hücreler, kendilerine ulaşan emre hiçbir zaman itaatsizlik etmezler. Bu emri yanlış anlamaz, hatalı maddeleri yakalamaya, gereğinden fazla şeker depolamaya kalkmazlar. Büyük bir disiplin ve özveri ile çalışırlar.

Böylece siz fazla şekerli bir çay içtiğinizde, bu olağanüstü sistem devreye girer ve fazla şekeri vücudunuzda depolar. Eğer bu sistem çalışmasaydı, o zaman kanınızdaki şeker hızla yükselir ve komaya girerek ölürdünüz. Bu o kadar mükemmel bir sistemdir ki gerektiği zaman tersine de çalışabilir. Eğer kandaki şeker normalin altına düşerse bu sefer pankreas hücreleri bambaşka bir hormon olan “glukagon”u üretirler. Glukagon daha önce şeker depolayan hücrelere bu sefer “kana şeker karıştırın” emri taşır. Bu emre de itaat eden hücreler depoladıkları şekeri geri bırakırlar.

Pankreas kanserini bol miktarda D vitamini (güneş banyosu yaparak) alarak önlemek mümkündür. Sülfatlı su oluşumu önler. Amaç bağışıklık sistemini güçlendirerek pankreas kanserini önlemek veya varolan kanseri tedavi etmektir.

Resveratrol denen bileşik pankreas kanserini önler ve tedavi eder.

Resrevatrol bileşiği yoğun olarak Ahududu, yaban mersini, yer fıstığı ve kırmızı üzüm kabuğunda bulunur.

PANKREAS RAHATSIZLIKLARI İÇİN MACUN

Karakafes oyunda bulunan Allantoin ve Silisikasit sayesinde iyi bir hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

Sarı kantaron Hypericin sayesinde iyi bir yara ve hücre tahribatlarını tedavi edici aynı zamanda vücuttaki zararlı virüsleri yok edici özelliğe sahiptir. Bu değerli iki bitkiden karışım şurup elde edilir.

Bir ölçek taze sinirli ot yaprağı, bir ölçek sarı kantaron çiçeği (taze) kıyma makinesinden veya mutfak robotundan geçirilir. Elde edilen lapaya süt kıvamına gelene kadar su ilave edilir. Kaliteli bal ve aynı ölçüde ham şeker ilave edilir. Karışım çok düşük ateşte ısıtılmaya başlanır. Ve sürekli (karışım) karıştırılır. Bir müddet kaynadıktan sonra ocaktan indirilir. Soğumaya bırakılır ve koyu şişelere doldurulur. Buz dolabında muhafaza edilir.

Günde her yemekten önce bir yemek kaşığı içilir.

Taze sinirli ot yaprakları toprak kapta bir kat yaprak, bir miktar ham pembe şeker bir kat tekrar sinirli ot yaprağı döşenir. Kap bu sıraya göre doldurulur. En üst kısma taze kekik konur ve kap hava almayacak şekilde folyo kağıt ile sıkıca sarılır. Üzerine kapağı kapatılır. Bahçede uygun bir yer bir metre kadar kazılarak kap oraya gömülür. Kap toprak altında 60 gün bekletilir. Sonra çıkarılarak kap içindeki kıvama girmiş malzeme iyi suda (boza kıvamına kadar ilave edilir) kaynama derecesine kadar ısıtılır. Kaynadıktan sonra mikserden geçirilir. Her gün iki öğün aç karnına bir tatlı kaşığı yenir.

YER   FISTIĞI

BİLEŞİMLERİ

Genistein,

Yağ,

Potasyum,

Bol miktarda E vitamini,

Kalsiyum,

Magnezyum,

Demir,

Bakır,

Çinko,

Oligomerik prosiyanidin,

İyot,

Glisirin,

Glutamic asit,

Resveratör,

ETKİLERİ

Dışkıyı yumuşatır.

Sindirim sistemini çalıştırır.

Kas gerilmelerine iyi gelir.

KULLANIM BİÇİMİ

Çerez olarak yenmesinin dışında yağı masaj yağı olarak kullanılır.

YAN ETKİSİ

Hiçbir yan etkisi tespit edilmemiş olup, rahatsızlığı olmayanlarda daha sağlıklı olabilmek için yenebilir.

EN FAYDALI ETKİSİ

Sindirim sistemini çalıştırır.

Yer fıstığı,

Yer fıstığı kan şekerini düşürmektedir.

Yer fıstığının üzerindeki kırmızı ince kabuğunda oligomerik prosiyanidin denen bileşik bulunur. Bu madde çok iyi bir kalp ilacıdır. Kalp krizini önler. Yer fıstığında tiroidin yapı taşı olan iyot bulunur. Tiroid eksikliğine iyi gelir.

Yer fıstığı bileşeninde genistein bulunmaktadır. Genistein diyabetik retinopatiden korur. Yer fıstığı aynı zamanda prosiyanidin denen antioksidan bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Yer fıstığında güçlü amino-asitlerden olan alanin, glisin ve glutamik asit bulunur.

Yer fıstığında bulunan Resveratör denen bileşik, pankreas kanseriniş tedavi eder ve önler.

Hakkında umtbilisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir