LENF BEZİ

Dalakta üretilen “AKKAN” lenf damarları tarafından, lenf bezlerine taşırlar.

Vücutta bulunan zehirli maddeler, hastalık virüsleri ve bakteriler, kanda bulunan “antikorlar” tarafından öldürülürler. Öldürülen mikroplar, akkan vasıtasıyla lenf bezi hücrelerine taşınırlar. Taşınan mikroplar lenf bezi hücreleri tarafından parçalanarak etkisiz hale getirilirler.

Lenf hücreleri bu mikropları yok edemez ise, lenf bezleri iltihaplanır. Lenf bezleri, bunları vücudun değişik yerlerinden, dış deri yüzeyine sivilce görünümünde dışarı atarlar. Bu yaraları derimizde bulunan asitler belli bir süre kurutarak yok eder.

Lenf bezleri, boynumuzun her iki yanında bulunmaktadır. Bacakların iç (kasıklarda) kısımlarında da bulunmaktadır.

Bazen bu mikropları, lenf bezleri, bacak arası (apış arası) ndan dışarı atar. Buralarda yara görünümünde olmayıp, şişlik, beze şeklinde ortaya çıkarlar. Bu şişlikler, zaman zaman koltuk altları, boyun ve ensede ortaya çıkabilir. Bu şişliklere ve sivilcelere asla dış müdahale yapılmamalıdır. Aksi takdirde, mikrop vücuda yayılabilir. Hücre yıkımlarına neden olabilir.

İmmün sistemi bir bütün olarak görev yapar. Akyuvarlar, kemik iliği, lenf damarları, dalak ve timüs bezi bir bütün olarak görev yapar.

Dalak kanı filtre eder, eskimiş, bozulmuş alyuvarları yeniler. Dalağı alınan insanlar daha çok enfeksiyona maruz kalır. Timüs ise T hücrelerini eğitir. Kısacası immün sistemi bedene ait olanları korurken bedene ait olmayanları ya yok eder ya da dengeler.

İmmün sistemini güçlendirmek için stresten uzak durulmalı, rafine ve aşırı yağlı gıdalardan az yenmelidir.

Taze yiyecekler ve fındık fıstık gibi lifli yiyecekler yenmelidir. Nane ve ekşi yiyecekler yenmeli, kabak çekirdeği ve deniz ürünleri yenmelidir.

Çay olarak Ekinezya, Ada çayı ve Zencefil içilmelidir.

Astragalos bitkisi iyi bir immünün sistemi güçlendiricidir.

Umklaoba Güney Afrika’da yetişen bir bitkidir. Bağışıklık sistemini hem hücresel hem de salgısal olarak güçlendiren ender bitkilerden biridir. Kullanılması en faydalı bitkilerdendir.

Kış aylarında özellikle çinko içerikli yiyecekler yemek bağışıklık sistemini güçlendirmekte fayda vardır.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

OSTEOPOROZ

Osteoporoz, kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan ve kemiklerin zayıflamasına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir