KEPEKLENME

SİNİRLİ OTU

Sinirli otunun içinde bulunan allontoin, hücre yenileyici özelliği sayesinde akaf derşisini yenileyerek kepeklenmeyi önlemektedir.

Sinirli ot çayı ile baş ovularak yıkanmalı hatta içerek hücre yenilenmesini desteklemelidir.

SAÇ DÖKÜLMESİ

Testosteron (erkeklik hormonu) Dihidrotestosteron denilen hücreye dönüşerek bozulma göstermektedir. Dihidrotestosteron hücreleri prostatın büyümesine, sertleşmesine ve bozulmasıne neden olmaktadır.

Dihidrotestosteron hüzresi aynı zamanda saç köklerini ve hücrelerini öldürmektedir.kısacası yoğun saç dökülmesiprostat rahatsızlığının habercisi olabilmektedir.

Saç dökülmesini önleyebilmek için en uygun bitki, Palmiye meyveleri ve meyan köküdür.

Erkeklerde saçların zamanından önce dökülmesi veya beyazlamasının ana nedeni erkeklik hormonu olan testosteronun bozularak dihidrotestosterona dönüşmesidir. Dihidrotestosteron saç diplerine zarar vererekya dökülmesine yada beyazlamasına neden olurlar.

Saçlara pigmenler renk verir. Pigmenleri melaninler salgılarlar. Melaninlerin azalmasına başta B vitamini eksikliği olmak üzere aşırı ateşli hastalıklar ve stres neden olabilir.

Meyankökü bileşeninde iki madde, testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü engelleyerek, saçların dökülmesini ve beyazlamasını önlemektedir. Bu nedenle her gün bir bardak meyan kökü çayı içilmelidir.

Adaçayı içinde de testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü engelleyen bileşenler bulunmaktadır. Adaçayı her gün bir bardak içilmelidir. Zaman zaman da adaçayı içerikli şampuanlarla saçları yıkamalı adaçayı çayı ile saçlara masaj yapılmalıdır.

Kabak çekirdeğinde bol miktarda çinko, alanin, glisin ve glutamic amino asitler bulunmaktadır. Bu asitlerde testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü engelleyerek saç köklerinin canlı kalmasını sağlamaktadır. Her fırsatta kabak çekirdeği yenmelidir. Kabak çekirdeğinde cucurbitacin adlı bir bileşik bulunur. Bu da saç köklerini dihidrotestosterondan korur.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

GÜNEŞ YANIĞI

AYNI SEFA KREMİ Aynı sefa kremleri güneş yanığı olan bölgedeki derinin yeniden oluşumunu sağlamaktadır. Ferahlatıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir