GÜL-MADALYON HASTALIĞI

Gül-madalyon hastalığının baş tetikçisi kronik stres, beklenmedik incinme ve bağışıklık sisteminin kendi organlarımıza saldırması olabilir.

Hastalığın ilk belirtileri, vücudun herhangi yerinde güle benzer kırmızı halkacıklar oluşmasıdır. Halkacığın orta kısmında pullanma oluşur. Zaman zaman bu pullanma döküntü yapar. Çoğu kişi hatta doktorlar, gül hastalığını, sedef hastalığı, mantar hastalığı ya da alerjik durumla karıştırırlar. Hastalığa tanı için dermatoloji uzmanlarca muayene edilmeli ve biyopsisi yapılmalıdır.

-Hastalık vücuda çok hızlı yayılır ve kaşıntı yapar. Ancak herhangi birine temas yoluyla bulaşmaz.

Halkalar en çok kollarda, eklem yerlerinde, sırtta, göğüs kafesinde, kalçada oluşur.

-Tedavi genellikle kortizonlu ve antihistaminikli kremlerle lokal olarak yapılır.

-Lokal tedavi yapılan hasta bölgeler geçici olarak iyileşir. Ancak hastalığa neden olan aşırı stres ve benzeri nedenler ortadan kalkmadığı müddetçe halkacıklar vücudun başka yerlerinden tekrar çıkar. Hastalığın tam tedavi edilebilmesi için, aşırı stresten kurtulmalı, aşırı sıcak mekanlardan (hamam, sauna, aşırı sıcak şehirler, aşırı sıcak içecekler) uzak durulmalıdır.

-Aşırı stresten kurtulmak için, sarı kantaron çayı içilmeli.

-Halkacıkların tedavisi için çay ağacı yağı ve aynı sefa kremi karıştırılarak halkacıklar üzerine lokal olarak sürülmelidir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

GÜNEŞ YANIĞI

AYNI SEFA KREMİ Aynı sefa kremleri güneş yanığı olan bölgedeki derinin yeniden oluşumunu sağlamaktadır. Ferahlatıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir