ANDROPOZ-MENOPOZ

ANDROPOZ : Latincede erkekliğin sona ermesi anlamına gelen ANDRO kelimesinden türemiş bir kelimedir.

TESTOSTERON : Erkeklik hormonudur. Testosteron hormonu testislerden ve adrenal kortekslerde salgılanır. Az miktarda da kadınlarda bulunur. Testosteron salgısı kadınlarda kıllanmaya neden olur. Testosteron hormonu kadınları çeken hormon olarak da bilinmektedir.

Testosteron hormonunun salgılamasının azalmasında (Aşamalı olarak azalır tamamen yok olmaz.) Erkeklerde ANDROPOZA girme denir.

ÖSTROJEN  : Kadınlık hormonudur.

ÖSTROJEN hormonunun azalmasına (genellikle tamamen yok olabilir) kadınlarda MENOPOZA girdi olarak telaki edilir.

Erkeklerde Testosteron hücresinin azalmasında erkeklerin cinsel isteklerinin yok olmasına neden olmayabilir. Çocuk yapma kabiliyetini ortadan kaldırmayabilir. Hatta erkeklerin yaşlanmasına rağmen ANDROPOZA girmeyebilir.

Buna karşın, kadınlarda östrojen hormonunun azalması durumunda kadınlar adetten kesilirler. Doğurganlık kabiliyetlerini yitirirler.

Her kadın mutlaka MENOPOZU yaşar.

Erkek ise mutlaka Andropozu yaşamaz.

Hatta gerçek yaşamda Andropoz diye bir hastalık var mıdır tartışılabilir.

ANDROPOZA Giren Erkeklerde Görülen Belirtiler:

Kaslarda güç kayıpları nedeniyle cinsel isteksizlik ve cinsel isteksizlik nedeniyle aşırı stres, aşırı duyarlılık ve sinirlilik hali algılamada yetersizlik.

MENEPOZ

Menepoz, her kadının yaşayacağı kaçınılmaz bir hastalıktır. Diğer adı, “adetten kesilme” dir.

Menepoz kadına ciltte kuruluk, saçlarda cansızlık ve dökülme, yüksek ateş nöbetleri, vajinada kuruluk, ve en öenmlisi göğüs kanseri riski yaşatır.

Menepoz başlangıcını geciktirmek veya menepoz sürecine hazırlıklı girebilmek için, fito-ostrojen bakımından zengin sebze ve meyve yenmelidir.

Fito-ostrojen bileşikler: izoflavon, lignan, fito-sterol, saponinlerdir. Bu bileşenler yumuşak östrojen etkisi gösterirler.

Fito-ostrojenler, vücudun ürettiği ostrojenden çok daha zayıftır. Kadınların vüzcutlarının ürettiği ostrojen olduğu müddetçe fito-ostrojenler kadının doğal ostrojeni ile bileşik hareket ederler. Kadın menepoza girmeye başladığında kadının doğal vücut ostrojenine takviye olarak fito-ostrojen dahil olarak vücudun ostrojen eksikliğini tamamlarlar.

Kadınların vücutları aşırı ostrojen salgıladığında, fito-ostrojenler, ostrojen fazlalığını stabilze ederek dengelerler.

En yoğun fito-ostrojen bileşiği olan izoflavon, başta soya fasulyesi ve filizi olmak üzere bir çok fasulye ve baklagillerde bulunur.

MEYAN KÖKÜ

Meyan kökü, doğal ostrojen bileşik olan Glyeyrrhizin yüksek oranda bulunur. Kadınlarda yüksek ostrojeni düşürür. Düşük ostrojeni stabilze eder. Meyan kökünü sürekli olarak kullanmak sakıncalı olabilir.

BOY OTU TOHUMU

Boyotu tohumlarında, yüksek oranda diosgenin denen kadın hormonu osterojen bulunur.

Osterojen kadın göğüslerinin büyümesine ve göğüslerin sus tutmasını sağlar.

Boyotu filiz ve tohumları blendırdan geçirilerek elde edilen macun hem yenir, hem de göğüslere sürülür.

 SOYA FASULYESİ

Soya fasulyesi filizleri fito-östrojen içermektedir. Menepoz döneminde kadınlarda osterojen eksikliği görülür ve fito-östrojen bu eksikliği tamamlayarak menepozu geciktirebilir veya hafifletebilir.

Soya filizinde yoğun olarak izoflavon bulunur. İzoflavon maddesi kadınlarda osterojen seviyesi yüksek ise düşürür, osterojen seviyesi düşük ise yükseltir. Kısacası, osterojen seviyesini stabilze etme özelliğine sahiptir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

OSTEOPOROZ

Osteoporoz, kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan ve kemiklerin zayıflamasına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir