BÖBREK TAŞLARI

Üriner sistemde oluşan kimyasalların birikmesi sonucu böbrekte taş oluşabilir.Taşlar büyük,küçük, tek veya çok sayıda olabilir.

Dört çeşit olan böbrek taşlarında,kalsiyum taşları en çok gözlenilenidir. Böbrek taşlarının yüzde 95’i kalsiyum taşlarıdır.Fonksiyon yetersizliği olan böbrekler idrarda yüksek kalsiyumun başlıca nedenidir.Bazı kalsiyum taşları oksalat kimyasalı içeren yiyecekler yoluyla alınır.Tıroid bezinin aşırı çalışmasına veya bağırsaklarda iltahaplanma gibi hastalıklar böbrek taşı oluşması riskini arttırır.

Ikinci tip böbrek taşları, idrarda ürik asit fazlalığından kaynaklanan taşlardır.Özellikle gut hastalığı görülür.

Üçüncü tip böbrek taşlarının neden oluştuğu halen tam olarak anlaşılamamıştır.Bu taşların protein çözücü maddeler ile enfeksiyona yol açan bir bakterinin etkileşmesinden kaynaklandığı sanılmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Böbrek taşlarının en belirgin belirtileri,bel ve karın ağrılarıdır. Bunlara ek olarak mide bulantısı ve kusma görülebilir. Üriner yollarda enfeksiyon bulunursa terleme,ateş ve idrara çıkarken ağrı olabilir.

Böbreklerde oluşan taşlar nedeniyle idrarda kan görülebilir.

Bazı insanlarda böbrek taşları idrar yoluna düşmeden hiçbir belirti görülmez .

Doktorunuz,başka hiçbir nedeni yokken, mide ve bel ağrıları çekiyorsanız böbrek taşından şüphelenebilir. Ayrıca idrarda kan olup olmadığının araştırmasını yapar.

Bazen hastanın çektiği ağrı teşhisin kanmasına yardımcı olur. Boşaltım sistemi yavaş bir şekilde hareket eden taş,ağrının karın bölgesinden testislere doğru kanamasına neden olur. Karın bölgesine uygulanacak X ışını yardımıyla böbrek taşları ve yeri net olarak belirlenebilir.

Böbrek taşlarını tedavisi,taşın büyüklüğüne ve nerede olduğuna bağlıdır. Bir veya birkaç taş idrar yollarını tıkamış veya bir neden olmuş olabilir. Bol sıvı tüketimi ve ağrı giderici ilaçlarla tedavi edilebilir. Genelde böbrek taşları kendiliklerinden düşerler.

Çok su içmek nedeniyle hasta aşırı kusmaya başlarsa hastaneye kaldırılması gerekebilir. Ayrıca idrar yollarında enfeksiyon,böbrek anormalliği ve çok büyük böbrek taşları da kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olabilir. Eğer bulunan taş alt üriner bölgede ise ameliyat gerekebilir. Ameliyat sırasında kullanılan sistoskop, ince,ışıklı ve oynayabilen fiberoptik teleskoptur.

Eğer taş normalden büyük ise karın bölgesine yapılacak bir ameliyatla alınabilir. Bütün bunların yanı sıra modern tıp merkezlerinde uygulanan ültrason tedavisiyle taşları parçalama yoluna gidilebilir.

Böbrek taşlarının gelişmesini önlemenin en etkin yolu günde 2 ila 4 litre su içmektir.Ayrıca uzun süre terleme yoluyla vucudun su kaybetmesinden de kaçınmak gerekir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

PROSTAT KANSERİ

Prostat kanseri ölümle sonuçlanabilen ağır bir hastalıktır. Prostat bezi,erkeklerde kalça kemiği ve penis dibi arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir