TİROİD BEZİ

Tiroid (Timüs) bezi, sağ-sol tiroid ve timüs olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Tiroid bezi T hormonlarını salgılar. Vücudumuzda ki tüm salgı bezleri salgılarını salgılayabilmek için troid bezinden T hormonları transfer ederler ve salgılarını (kortizon) salgılarlar. Örneğin, adrenalin bezi kendi salgısını salgılayabilmek için troid bezinden T hücresi transfer eder ve adrenalin salgısını (kortizon) salgılar.

Troid bezinin normal çalışması tüm vücudumuz için hayati bir önem taşır. Aksi durumda, tiroid bezinin düşük kapasitede T hücreleri salgılaması durumunda, diğer salgı bezlerinin T hücresiz kalmalarına neden olur. Yüksek kapasite de çalışması durumunda da, tiroid bezinde ödemler, nodüller, kistler oluşmasına neden olur. Bu nodüller zamanla çoğalırlar ve büyürler. Bu büyüme neticesinde boğazda şişmeler olur, buna halk arasında “GUATR” denir.

GUATR müzmin tiroid hastalığıdır. Çeşitli GUATR (Troid) hastalıkları vardır. Bunların içinde en tehlikelisi “Zehirli Guatr” dır.

Zehirli Guatr’ın ilk belirtileri; yorgunluk hissi, halsizlik, kalp yetersizliği (kalpte büyüme hissi), yüksek tansiyon, vücut ve ellerde titreme, ani kilo kaybı, aşırı sinirlilik, uykusuzluk, sık sık acıkma, göz içinde çevresinde kızarıklık, ishal, bulantı, kusma, göğüs-boyun ve yüzde kızarıklıklar, saçlarda aşırı kepeklenme, ciltte pullanma, cinsel isteksizlik, saç ve tırnak kırılmalarıdır.

Tiroid bezi hastalıkları, hem tiroid bezi kanserinin hem de diğer organlarımızın kanser olmasının en ciddi baş tetikçisidir.

Tiroid bezi hastalıkları (Guatr) erken teşhis edilip, tedavi edilmezse, öncelikle tiroid bezi iltihabı oluşur. Akabinde Guatrlar şişer ve büyür. İleriki safhalarda kansere neden olabilir.

Tiroid bezi hastalıklarının en ana nedeni; yüksek stresli yaşam, kötü beslenme, ani yaşanan oluşumlar (tabii afetler, deprem, çok yakınının ani ölümleri, aşılamayan ekonomik sıkıntılar vb.).

İyot yetersizliği, ailesel genetik hastalık geçişi ve bilinmeyen bir çok nedeni olabilir.

Türkiye’de her 10 kişiden biri ya tiroid bezi rahatsızlığı ya da Guatr hastalığı adayıdır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen bir hastalıktır.

HİPERTİROİD (YÜKSEK TİROİD) (GRAVES)

Tiroid hormonunun yüksekliğine hipertiroid denir.

BELİRTİLERİ

Gözlerde şişlik, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, bitkinlik, aşırı ve ani sinirlilik, iştahlı olunmasına rağmen aşırı kilo kaybı olarak belirtiler gösterir.

TEDAVİSİ

Yumruk büyüklüğündeki bir parça taze Brokoli dört parçaya bölünecek. Sıcak suda iyice yıkanacak. Bir tencereye 3 bardak iyi su (şehir suyu olmayacak) konacak. İçine 4 parça Brokoli konacak.

Su kaynamaya başladığı andan itibaren, 10 dakika kadar kaynatılacak. Suyun altındaki ateş kapatılacak. Brokoli ve su soğumaya bırakılacak.

Soğuyan Brokoli ve suya 1 tatlı kaşığı naturel bal ve zeytinyağı ilave edilerek eritilecek.

–         Akşam yatmadan önce iki parça brokoli yenecek. Bir bardak soğutulmuş sudan içilecek. Daha sonra asla her hangi bir şey yenmeyecek ve alkol alınmayacak.

–         Sabah kahvaltıdan önce Brokolinin diğer iki parçası yenecek ve kalan suyu içilecek. İki saat sonra kahvaltı yapılacak.

–         Bu işlem 21 gün uygulanacak. 7 gün ara verilecek. Tekrar 21 gün uygulanacak.

–         Hasta kendini sağlıklı hissedinceye kadar bu uygulama devam edecek.

Brokoli içeriğinde “İzotiyosiyanat” denilen madde bulunur. Bu madde tiroid bezinin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlar. Böylece tiroidin salgıladığı aşırı “T” hücreleri engellenerek vücudumuza zarar vermeleri (hücrelere saldırmaları) önlenmiş olur.

HAYIT MEYVESİ

Hipofiz işlevini uyarır ve normal çalışmasını sağlayarak, tiroid salgısını dengeler.

Turp, lahana gibi guatrojenik besinler tiroid hormonlarını azaltacağından yenmelidir.

HİPOTİROİD (TİROİD EKSİKLİĞİ)

Vücudumuzdaki her hücrenin metabolizmasını tiroid hormonları düzenler. Tiroid hormonu eksikliğine Hipotiroid rahatsızlığı denir.

Tiroid hormonu eksikliği vücudumuzda ciddi düzensizlikler baş gösterir. Tiroid eksikliği zaman zaman alerjik rahatsızlıklarla karşılaştırılabilir. Hipotiroid eksikliği Deprasyon, baş ağrısı, düşük vücut ısısı, çabuk üşüme, cilt kuruluğu, guatr rahatsızlığı baş gösterir. Kilo vermede zorluk, reflekslerde zayıflama olarak belirtiler gösterir.

TEDAVİSİ

SARI KANTARON

Hipotiroid rahatsızlığında en yoğun deprasyon ortaya çıkmaktadır. Sarı kantaronda bulunan farmasötik anti depresanın içerdiği monoamine oksidaz inhibitörü içerir. Bu bileşenler deprasyonu tedavi ederek, hipotiroidi düzenler.

CEVİZ

Taze ceviz kabuğu tiroksin seviyesini yükseltir. Tiroksin seviyesi yükselince tiroid hormonları düzenli salgılanır.

HAYIT MEYVESİ

Hipofizin işlevini uyarır ve normal çalışmasını sağlar. Böylece tiroid salgısını dengeler.

YAPIŞKAN  OTU

BİLEŞİMLERİ

İridoidler (Asperuosid),

Polyphenol asitleri,

Flavonlar

Tanen,

ETKİLERİ

Böbrekleri zararlı, zehirli maddelerden temizler.

Karaciğeri zararlı, zehirli maddelerden temizler.

Dalağı zararlı, zehirli maddelerden temizler.

Lenf kanseri tedavisinde,

Lenf hastalıkları (iltihabında),

Döl yatağı hastalıklarında,

Deri hastalıklarında,

Sarkık derilerin giderilmesinde,

Epilepsi (sara) hastalığında,

İdrar tutukluğu – (kum ve taş rahatsızlığı),

Guatr hastalığı,

Dil, damak ve gırtlak kanserinin tedavisinde,

KULLANIM BİÇİMİ

Kuru yapışkan otundan (bir tatlı kaşığı) bir bardak suya konur. Su kaynama derecesine kadar ısıtılır ve ateş kapatılır. 7 dakika demlenir ve süzülür. Sıcak olarak içilir.

Sabah ve yatmadan önce aç karnına içilir. Bu uygulama 7 gün yapılır. 3 gün ara verilir. Tekrar 7 gün uygulanır. Tedavi sonucu alınıncaya kadar devam edilir.

Uygulamaya eşit oranda ısırgan otu veya civanperçemi ilave edilerek de uygulanabilir.

YAPIŞKAN OTU MERHEMİ

Taze yapışkan otu, mutfak robotunda çekilir. Saf zeytinyağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Hastalıklı deri üzerine sürülür. Bir gün ara ile 7 gün uygulama yapılır.

YAN ETKİSİ

Yaka otunun tespit edilen her hangi bir yan etkisi yoktur.

EN FAYDALI ETKİSİ

Guatr hastalığı tedavisinde,

Lenf bezi hastalığı tedavisinde ve kanser tedavisinde.

Tıbbi İlaçlar: Conium oligaplex, Conium-plantaplex, Galium-Heel

D E R E O T U

BİLEŞİMLERİ

Dillanoside,

E-C vitamin deposu,

Anethole,

Beta-carybphylenne,

İsor hamnetin,

Sabit ve uçucu yağlar,

Tanen,

Reçine,

Phellandren,

Carvon,

ETKİLERİ

Hazmı kolaylaştırıcı,

Bağırsak gazlarını giderici,

Anne sütünü artırıcı,

Hemoroid önleyici ve tedavi edici,

Tiriod fonksiyonlarını güçlendirir,

Tiroid hastalığı olan hipotiroid (tiroidin yavaş çalışması), Hipertiroid (Tiroidin hızlı çalışması) stabilize ederek tedavi eder.

Tiroide oluşan nödülleri tedavi eder.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

LÖSEMİ-İLİK KANSERİ

Kemik iliği tarafından üretilen akyuvar (beyaz kan) ların dengesiz üremesine lösemi denir. Lösemi kan kanseri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir