Anasayfa / ORGANLARIMIZ VE ETKİLEŞİMLERİ / KAN / TİMÜS BEZİ – KAPSÜL

TİMÜS BEZİ – KAPSÜL

Timüs biyolojik açıdan incelendiğinde pek bir özelliği olmayan bir organmış gibi algılanabilir. Hatta bilim adamları böyle bir organın varlığı  konusunda çelişkili açıklamalarda bulunmakta; evrim değiştirerek yok olduğunu veya tam tersi yeni oluştuğunu savunmaktadırlar.

Timüs bezi, Tirot bezinin kelebeksi kısmının tam ortasındadır. Timüs bezi bağ dokudan yapılmış, ince bir kapsülle çepeçevre çevrilmiştir. Timüs bezinin içinde retiküler, çeşitli hücreler ve lenfositler bulunur. Bu salgılar lenf damarlarını, kan damarlarını ve sinirleri vücudun her yerinde ince bir tabaka olarak sararak hem korur, hem de aktivitelerini güçlendirir. Timüs bezi doğum öncesi ana rahminde ve doğu sonrası lenfosit salgılayarak vücudu bakteri ve enfeksiyonlardan korur.

Timüs çocukluk yıllarında fındık büyüklüğünde olup, ergenlik çağında ceviz büyüklüğüne (ergenlik oluşumunu hızlandırır) erişir, yaş ilerledikçe bezelye ve pirinç kadar küçülerek işlevi azalır. Bazı yaşlılarda timüs bezinin ceviz büyüklüğünde kendini muhafaza ederek işlevini (Araştırmalarda Stresten uzak ve kaybetme korkusu olmayanlarda) sürdürdüğü görülmüştür.

Timüs bezi (kapsülü) ergenlik çağındaki kız ve erkeklerde ceviz büyüklüğüne ermesinin ana nedeni, kadınlarda ostrojen, erkeklerde testosteron salgısının artması neden olmaktadır.

Çünkü ergenlik çağında testosteron ve ostrojen tümüs kapsülünde eğitilebilmesi için yeni iki kapsülcük oluşmaktadır. Bu da ana kapsülün hacmini ve işlevini büyütmektedir. Eğer bu kapsüller gelişemez ise, erkeklerde testosteron eğitimi tamamlanamadığı için erkek kısır olabilir. Hatta biseksüel olabilir. Kadında ise, ostrojen eğitimi tamamlanamadığı için kadın kısır olabilir. Hatta lezbiyen olabilir. İleriki yaşlarda erkekler prostat ve testis kanseri olabilir. Kadınlar da ise, meme, rahim kanseri olabilir.

Çünkü eğitilmeyen testosteron ve ostrojen “DİHİDRO” denilen (işlevini yitirmiş) hücreye dönüşebilmektedir.

Bu bozulmuş hücreler de kanserin baş tetikçisidir. Timüs kapsülü yaşlılık döneminde küçülmesinin ana nedeni, yeterince testosteron ve ostrojen salgısının salgılanmıyor olmasıdır. Sonradan gelişen iki kapsülcüğün işlevini yitirerek küçülmesidir.

Timüs bezi Tiroit bezinin salgıladığı T hücrelerini içine alarak, fermonte ederek güçlendirerek antikor (savaşçı) haline getiriler ve eğitirler. Bağışık sisteminin mikroplarla nasıl savaşacağı konusunda eğitim ve aktivitesinden timüs salgıları sorumludur. Timüs yaşam ve yaptıklarımızdan haz alma duygularının ana kaynağıdır.

Timüs bezi konuşma ve gülümsemenin ana kaynağını oluşturur. Beyni uyararak konuşmayı ve gülümsemeyi aktivite eder. İlgili sinirleri, kasları ve hücreleri harekete geçirir. Bu nedenle çocuk yaşlarda ve yaşlanınca konuşma güçlüğü çekilmektedir.

Timüs bezi aktivitesini yitirmişse; aşırı asabiyet, ani davranış değişiklikleri, konuşmada tutukluk, yapılan esprilere (gülememe) duyarsızlık ve alınganlık olarak belirtiler görülür.

Timüs bezinin aktivitesini kontrol etmek için dilimizi üst damağımıza sürerek (vücudumuzda ürperti hissi oluşur) kontrol edebiliriz.

Bir diğer deneyde; Gülme anında boyun ile vücudun birleştiği yere, sağ elimizi koyup bastırıp beklediğimizde timüs bezindeki hararet, hareketliliği hissedebilirsiniz. Stresli ve gergin olduğunuzda da hiçbir faaliyetin olmadığını, yerini soğuk bir terin aldığını hissedersiniz. Aynaya baktığınızda o bölgenin kızardığını görebilirsiniz.

Timüs bezinin sağlıklı kalabilmesi ve görevini tam yapabilmesi için, Hipofiz bezinin yeterli Endorfin ve Serotonin salgılaması gerekmektedir. Endorfin ve Serotonin salgıları Tiroit, Timüs ve Kalbe akarak sükunet, huzur ve mutluluğu tetiklerler. Endorfin ve Serotonin salgıları Timüs bezinin ve kalbin kesintisiz enerji kaynağıdır.

“Kanser kuramının formülünü hazırlayan” Nobel ödüllü Avusturyalı Mc.Farlane BURUNER,Timüs bezinin işlevleri artırıldığında,bedenin her türlü kanserden kurtulmak ve korunmak için büyük bir yetenek kazandığını ortaya koymuştur.En önemlisi de kanser riskini ortadan kaldırdığını iddia ve ispatlamıştır.

İçten bir gülümseme ve hoş sohbet konuşmanın, Timüs bezi ile yakın bir ilgisi bulunmaktadır. Aynı zamanda içten bir gülümseme Timüs bezini güçlendirir ve çok etkili kılar, vesvese ve stres yaşandığında da ilk etkilenen organımız “Timüs bezi” mizdir.

Timüs kapsülünün üzerine Elmas veya Kuars türü kristaller takı olarak takılması durumunda SİKLON enerji girdabı oluşur. Siklon enerji bedenimize yönelik negatif enerjiyi bertaraf ederek , enerjinin geldiği yere katlanarak geri iade eder. Pozitif enerjiyi ise, kendisi neşreder. Aynı zamanda bedenimize yönelen pozitif enerjiyi katlanarak bedenimize çeker. Kısacası; pozitif enerjiyi çeker, negatif enerjiyi iade eder.

Bilindiği gibi Karbon, yerin çok derinliklerinde kaya ve toprakların altında binlerce yıl sıkışıp kalması sonucu ELMAS kristalleri oluşur. Elmas, kristallerin ve taşların evliyasıdır.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

TİROİD BEZİ

Tiroid (Timüs) bezi, sağ-sol tiroid ve timüs olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Tiroid bezi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir