SİROZ

Siroz, karaciğerin uzun süre hasar görmesiyle ortaya çıkan önemli bir hastalıktır. Karaciğer vücudun en önemli organlarındandır. Özellikle alkol, nikotin ve diğer zehirli maddeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kandaki kimyasalları düzenler ve protein üretir. Ortaya çıkan tahribat karaciğerin bu fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur. Sirozun başlıca nedeni alkol üretimidir. Diğer neden ise Hepatit B ve C nedeniyle ortaya çıkan sarılıktır. Karaciğer tahribatının siroza dönüşümü tedrici biçimde olur. İlk karaciğer hücresi zarar gördükten sonra halen hastalığa neden olan alkol kullanımı veya hastalıklar gibi etkenler devam ediyor ise karaciğer hücreleri ölmeye başlar Normal akciğer hücrelerinin yerlerini tahribata uğramış hücreler alır ve bu hücreler birçok fonksiyonu yerine getiremez.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sirozun başlıca belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Ateş
  • Bulantı
  • Kusma
  • Sarı cilt rengi
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Mideden ve gırtlaktan gelen kanama
  • Ciltte yaralar ve çürükler.

DEVE DİKENİ

 Deve dikeni tohumundaki sliymarin maddesi hepatit hastalığını tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Karaciğere zarar vermiş maddeleri hem temizler hem de sağlıklı hücre üretimini hızlandırmaktadır.

Sliymarinin en etkili koruyucu özelliği karaciğerde biriken karbontetraklorit gibi çok endüstriyel zehirlerden hem korur hem de temizler. Hiçbir karaciğer problemi olmayanlar da bu değerli bitkiden kullanmalıdırlar. Çünkü, karaciğerin enzim yapma kalitesini artırmaktadır.

Aşırı alkol tüketenler mutlaka deve dikeni tohumunu kavurup kahve haline getirmeli ve melengiç kahvesi ile karıştırarak kahve olarak içilmelidir.

Hakkında umtbilisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir