Anasayfa / STRES / SİGARANIN ZARARLARI

SİGARANIN ZARARLARI

SİGARANIN ZARARLARI

Sigaranın zararları deyince hep aklıma Londra’da meditasyona ilk gittiğim gün, meditasyon hocası beni çağırdı ve ilk sorusu; “sigara ve türü maddeler içiyor musun ?” oldu. Ben de; “hayır kullanmıyorum” deyince, “o zaman seninle konuşalım” dedi ve “sigara içen bir insanın meditasyon yapması, şekilcilik ve fantaziden başka bir şey değildir.” Dedi.

“Çünkü sigara, meditasyonun enerji kaynağı olan akciğerin derin nefes almasını ve kalp ritmini engeller. “Bu da gerçek meditasyonu baltalar” dedi. Olsa olsa bu kişiler, meditasyonu, sigara illetinden kurtulmak için yapabilirler.

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden (IUSER) pier –vincenzo ve Djoher Nora Abrous; fareler üzerinde yaptıkları nikotin denemelerinde, nikotin az verilen farelerin beyin hücre ölümlerinin az olduğunu, beyin hücre yenilemesinin de az olduğunu,

Çok nikotin verilen farelerin beyin hücre yıkımlarının çok yüksek olduğunu, beyin hücre yenilenmesinin çok az olduğunu,

Hiç nikotin verilmeyen farelerin beyin hücre yıkımlarının çok az olduğunu, buna karşılık beyin hücre yenilenmesinin çok yüksek olduğunu tespit etmişlerdir.

Sigara içenler çok çabuk hastalanmakta, çok çabuk yaşlanmaktadırlar. Buna karşın sigara içmeyenler, daha az hastalanmakta ve daha geç yaşlanmaktadırlar. Yaşlıkları da daha sağlıklı geçmektedir.

SİGARANIN BEDENDEKİ TAHRİBATLARI

 • Akciğer (kanseri) yetmezliği
 • Dudak kanseri
 • Gırtlak kanseri
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Kan dolaşım (Alyuvar yıkımları) hastalıkları
 • Yüksek kan basıncı
 • Yüksek kolesterol
 • Şeker hastalığı
 • Cilt hastalıkları
 • Beyin hücresi yıkımları
 • Böbrek kanseri

PASİF İÇİCİLER

Sigara tiryakileri ve birlikte yaşayanlarda iki kat daha fazla kalp krizi geçirme riski vardır. Sigara tiryakilerinin maruz kaldığı tüm hastalıklara pasif içiciler de aynı şekilde maruz kalırlar.

Sigara dumanlı nefesle, akciğere dolar ve önce temizlenmiş kana karışır. Kana karışan nikotin, alyuvarlar vasıtasıyla (oksijenle birlikte) bedenin tüm organlarına ulaşır. Nikotin akciğerden sonra, tahrip ettiği en önemli organlar, kalp, karaciğer ve beyindir.

Stres altında bulunan insanlar, stresi (başa çıkmak) bastırmak için daha çok sigara içerler. yorgun düşen vücut, sigara ile daha da yorgun düşmektedir. Bağışıklık sistemini tahrip etmekte ve salgı bezlerinin verimli çalışmasını engellemektedir.

Sigara bağımlılığı, Amerika’da ölüm nedenlerinin en büyük nedeni olarak belirlenmiştir. Gençliğinden itibaren sigara içen her 5 kişiden 3’ünün sigaraya bağlı sebepten öldüğü saptanmıştır. 2020 yılından sonra ölümlerin %65’i sigaraya bağlı (hastalıklar) sebeplerden öleceği tahmin edilmektedir.

Sigara içen insanlar, gençlik yılarında zevk alabilirler. Ama unutmamalıdırlar ki, gençliklerinde aldıkları zevk, yaşlılık yıllarından zorla alınmış, ödenmesi imkansız kredi gibidir. Nasıl ki, yüksek faizle alınan borcu ödemek ne kadar zorsa, yaşlılıktan zorla alınan sağlık kredisinin de bedeli öyle kötü ve ağır olur. Yaşlılıkta en çok ihtiyaç duyulan akciğer ve kalbin genç yaşlarda yıpratılması nefes darlığına ve kalp yetmezliğine neden olacaktır. Hayatın yaşam kaynağı olan oksijen, yeterince teneffüs edilemeyecektir.

Sigaranın en çok etkilediği bir diğer organ da cinsel organlardır. Çünkü cinsel organlar, süngerimsi bir dokuya sahip ve içi tamamen kan damarları ile (bir ağ gibi) sarmaktadır. Sigara, damar iç çeperlerini tahrip etmekte ve kolesterolle damar iç cidarlarını daraltmakta, hatta tıkanmaya neden olmaktadır. Cinsel organa yeterince kan gitmez ve basınç oluşturmazsa, cinsel organ işlevini tam yerine getiremez. Kısacası, sigara tiryakisi olan bir insan 50 yaşlarından itibaren sağlıklı bir cinsel yaşamdan mahrum kalacak demektir. Bu da çok ciddi stres ve depresyon oluşumuna neden olan bir olaydır.

SİGARAYI BIRAKMA TEŞEBBÜSÜ

 • Sigarayı bırakmak için önemli bir gün tespit edin.
 • gün yanınıza sigara almayın ve arkadaşlarınıza sigarayı bıraktığınızı söyleyin.
 • Sigara talebiniz olması durumunda vermemelerini tembih edin.
 • Kendinizi sigara içmeyen biri gibi görmeye çalışın.
 • O gün mümkün olduğunca sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Sigara içmeyen arkadaşlarınızla birlikte olmaya özen gösterin.
 • Sigarayı neden içtiğinizi belirlemeye çalışın ve nedenlerinin oluşumundan uzak durun.
 • Sigarayı bırakmaya katkıda bulunan sakız vb. ürünler kullanın.
 • Beyninizi telkin yoluyla yönlendirin.
 • Sigaranın zararlarını anlatan röpörtajlar ve kitaplar okuyun.

Ben, Kur’an-ı Kerim’i ilk okuduğumda zihnimde oluşan tüm soruların (merak ettiğim ve tereddüt ettiğim) cevabını bulmuştum. Kur’an-ı Kerim asırlar önce “Allah tarafından” gönderildiğinin en güzel ispatı (şu anda dahi insanların tüm ihtiyaçlarını kapsaması) buydu.

Milenyum çağında (bilgi çağında) yaşadığımız şu günlerde, bilim adamları ve tıp otoriteleri bir kadeh şarabın veya bir kadeh viskinin beden ve zihin sağlığımız için çok faydalı olduğunu iddia etmektedirler. Ve psiko-kimya olarak ispatlamışlardır. Ancak daha fazla içilmesinde çok ciddi (psiko-biyolojik) sakıncalar doğurduğunu kabul etmektedirler.

Kur’an-ı Kerim’de bir ayet bakın bunu asırla önce nasıl bildirmiş;

“Ey Rasülüm, sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki, onlarda (içki-kumar) hem büyük günah, hem de insanlar için faydalar vardır. Fakat günahları, faydalarından daha büyüktür. (çünkü insanlar içkiyi bir kadeh içerek fayda olsun diye değil, sarhoş olmak için içerler. Kumarı da eğlence olarak değil , birbirlerinin rızıklarını gasp etmek için oynarlar. İnsanlar bunları idrak eder de iradesini ortaya koyamaz) (2- Bakara 219)

Fakat şunu da itiraf edeyim ki, Allah, Kur’an-ı Kerim’de insanların kötü alışkanlık olarak belirttiği içki ve kumar için ayet göndermesine karşın, sigara (tütün mamülleri) illeti için bir ayet göndermemiştir. Çünkü sigara illeti, insanların hem sağlığı, hem rızkı, hem aile fertleri ve hem de çevresinde yaşayan insanlar için en çok zarar oluşturan bir nesne (illet)tir.

Çevremdeki insanlara bakıyorum, erdemli insanlar, dini inançları fevkalade mükemmel insanlar, Tıp alimleri, çocuklarına sigaranın zararlarını vurgulayarak anlatan aile büyükleri, hatta çocuklarını bu alışkanlıklardan dolayı kınayan ve döven anne-babalar, sokakta, evde, arabada, ofislerde, yürürken mütemadiyen sigara içmektedirler. Sigara içmek çelişkilerle dolu bir yaşam tarzıdır. Bunu anlamak çok zordur.

SİGARANIN BEYİN HÜCRELERİNİ ÖLDÜRDÜĞÜ KANITLANDI

Bilim adamları, sigaranın beyin hücrelerini tahrip ettiği ve yeni hücrelerin üretilmesini engellediğine dair ilk biyolojik delili elde etti…

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden (INSERM) Pier-Vincenzo ve Djoher Nora Abrous, fareler üzerindeki yaptıkları araştırmalarda , bir gruba düşük, bir gruba orta, bir gruba da yüksek dozda nikotin verdi. Dördüncü grup fareye ise hiç nikotin verilmedi. Daha sonra bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikotin alan fareler, nikotin almayanlara kıyaslandığında, yeni beyin hücresi üretiminde yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü. Nikotin alanlarda ayrıca beyin hücrelerinin ölüm oranı çok daha yüksek bulundu. Journal of Neuroscience adlı sağlık dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlar, bunun sigaranın idrak performansını artırabildiği yönündeki daha önceki araştırmaları çürüttüğünü belirttiler.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN

Sigaradan kurtulabilmek için meyan kökünü tütün gibi kıyarak sarıp içilmesi durumunda sigara bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

STRESİN BELİRTİLERİ

STRESİN BELİRTİLERİ Stres belirtilerini beş katagoride incelemek gereklidir. Bu belirtiler periyodik olarak birbirlerini tetiklemektedir. Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir