MİDE

Vücudumuza alınan tüm besinlerin sindirildiği ve gıdaların ön ayrışım yapıldığı yerdir. İnsan onun için çalışır, o da insan için çalışır.

Mide, içindeki besinleri sindirmek ve içindeki zararlı maddeleri zararsız hale getirmek için, mide suyu dediğimiz sıvıyı üretir.

Mideden ilk önce su geçer.

Sonra karbonhidratlar mideden 12 parmak bağırsağına geçer, sonra proteinler geçer.

En sonunda yağlar 12 parmak bağırsağına geçerler.

12 parmak bağırsağından karaciğer, bir miktar vitamin, protein ve mineralleri emer.

Gıdalar daha sonra ince bağırsağa geçer. İnce bağırsak yarı sindirilmiş besinleri yavaş yavaş ve tam sindirerek, besinlerin içindeki vitamin, protein ve mineralleri emerek kılcal damarlar vasıtasıyla vücudun tüm organlarına ihtiyaçları kadar gönderirler.

Karaciğer bir miktar mineral, protein ve vitaminleri ince bağırsaktan alır.

Vitamin, protein ve mineralleri (ihtiyaç kadar) alınan besin, kalın bağırsağa geçer ve oradan da atılır.

Eğer bu besinler, kalın bağırsakta süresinden uzun kalırsa, böbrekler bu besinin içindeki suyu alarak idrar yolu ile dışarı atarlar. Bu ters sindirimde, bir miktar kirli su da kana karışır. Kanı kirletmektedir.

Susuz kalan atık gıda (dışkı) insanda kabızlığa neden olabilmektedir.

Midenin ilişki içinde olduğu organ, dalak ve karaciğerdir.

Midenin enerji kaynağı beyindir.

Mideyi etkileyen en ciddi oluşum, stres, aşırı beslenme ve ağır yiyeceklerdir.

Mide suyu beyinden gelen emirlerle üretilir ve salgılanır.

Stresli ve asabi insanlarda, beyin mideye düzensiz emirler verir ve mide suyu gereğinden fazla üretilir. Midedeki bu fazla sıvı mide “gastrit”ine neden olur.

Endişe ve korkulu anlarda da mide, ihtiyaçtan daha az mide suyu üretir. Bu da midedeki besinlerin sindirilmesini güçleştirir. Mide hazımsızlığı baş gösterir.

Besinler yeterince hazmedilmeden 12 parmak bağırsağına gönderilir. Besini 12 parmak bağırsağı hazmetmek durumunda kalır. Bu da besinlerin, 12 parmak bağırsağında gereğinden uzun kalmasına , beklemesine neden olur.

Besinlerin içindeki zararlı maddeler zararsız hale getirilmeden mideden 12 parmak bağırsağına geldiğinden ve hazım işlemini 12 parmak bağırsağı yaptığından, 12 parmak bağırsak sağlığın da ciddi tahribatlar, yaralanmalar ve yorulmalar baş gösterir. Bu da 12 parmak bağırsağı rahatsızlıkları ve kanser hastalığına neden olur.

Aynı oluşum gıdalardaki minerallerin, proteinlerin ve vitaminlerin iyi emilmesini engeller. Böylece organların ihtiyacı olan mineraller, protein ve vitaminler karşılanamaz olur.

Pankreas, ürettiği alkalik sindirim suyunu, sindirimi kolaylaştırmak için, 12 parmak bağırsağına boşaltır. Sindirim uzayınca pankreas, 12 parmak bağırsağına ihtiyaçtan fazla sindirim suyu boşaltır.

Bu, 12 parmak bağırsağında çok ciddi yaralanmalara sebep olur.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

REFLÜ-YEMEK BORUSU HASTALIĞI

Midenin salgıladığı hidrojen iyonu ve asidin, yemek borusuna kadar gelmesi ve uzun süre yemek borusunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir