KARACİĞER

Vücudumuzun protein, vitamin ve mineral deposudur.

Karaciğerin tamamı atar ve toplardamarlarla bir ağ gibi sarmaktadır.

Karaciğer kanı, toksit maddelerden arındırır. Vücuttaki zehirli maddeleri yok eder.

Vücuttaki zararlı ve fazla karbonhidrat ve yağları yok eder.

Kana glikoz üretir ve depolar.

Beynin enerji yakıtı olan, glikozu üretir ve beyne yollar.

Kanı üretir ve depolar.

Vücudun ihtiyacı olan plazma ve hücreleri üretir ve depolar.

Her türlü vitamin ve mineralleri depolar.

Safra üretir ve safra kesesinde depolanmasını sağlar. Safra kesesi bu safrayı ince bağırsağa göndererek, yağların sindirilmesini sağlar.

Karaciğer çeşitli mineral, vitamin ve proteinleri, öncelikle mideden, BAB denilen damarlar vasıtası ile emer. Bir kısım ihtiyaçlarını da, 12 parmak ve ince bağırsaktan emer.

Karaciğerin ilişki içinde olduğu organlar , safra kesesi, dalak ve midedir.

Karaciğerin enerji kaynağı beyin ve gözlerdir.

Kendi enerjisini kendisi de üretir.

Karaciğeri etkileyen en ciddi oluşum, başta stres, alkollü içecekler ve kötü beslenmedir.

Kötü beslenme ve aşırı alınan alkollü içecekler, karaciğerin yağlanmasına ve bozulmasına neden olur. Bu da karaciğerin yeterli plazma ve hücre üretimini engeller veya kalitesini bozar.

Karaciğer yağlanması nedeniyle, karaciğer yağ deposu durumuna geleceğinden vücudun ihtiyacı olan, vitamin, protein ve mineralleri yeterince depolayabilecek bir hacim bulamaz.

Ürettiği kan, fazla yağlı, kolesterollü ve trigliserinli olacağından, kanın kalitesi bozulacaktır. Kanın ihtiyacı olan glikozu yeterince üretemeyecektir.

Bu oluşumlara, stres faktörü etkisi eklendiğinde, karaciğer kendini yenileyemediği için, bozulma hat safhaya ulaşır ve çok ciddi karaciğer hastalıklarına neden olur.

Karaciğerin hastalanması, beyin dahil tüm vücudun ve organların hastalanması anlamına gelir.

Karaciğerin hastalığının ilk belirtileri gözün ferinin (nurunun) gitmesi ve vücutta sivilce vari yaraların çıkması ve yaraların zor iyileşmesidir.

Yediğimiz her çeşit besin karaciğerin etkisinden geçer. Karaciğerin en önemli görevi besin metabolizmasıdır. Vücudumuzun ihtiyacı önemli bir çok madde karaciğerce üretilir ve depolanır.

Karaciğerin bir diğer önemli görevi de kan vasıtası ile karaciğere getirilen zararlı maddeleri parçalayarak dışkı yoluyla dışarı atmaktır.

Karaciğerin yaşam kaynağı ve dayanıklılığını şeker metabolizması sağlar. Karaciğer, tüm görevlerini şeker sayesinde yapar. Bu nedenle kolay sindirilebilen şekerli besinler tüketilmelidir. Şeker, her türlü yiyecekte bol miktarda bulunan bir maddedir. Vücudumuz için en uygun şeker sebze ve meyvelerde bulunur. Bu nedenle bol miktarda sebze ve meyve yenmelidir.

Yediğimiz her çeşit proteinli besinler sindirimden sonra en küçük parçacıkları olan AMİNO ASİTLER’ine ayrılır. Karaciğer bu amino asitlerden insana özgü proteinler yapar ve kana ihtiyaç olan miktarda verir. Bedenimizin ihtiyacı olan proteinler o günkü besinlerde mevcut değilse kendinde depoladığı proteinlerden verir.

Hayvansal protein ihtiyacını sindirimi kolay olan az yağlı süt ve ürünlerini tüketmek gerekir. Süt ürünlerinin içinde en uygun ve faydalı olanı süt kesiği, lor peyniridir.

Hakkında umtbilisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir