KALP YETMEZLİĞİ

Kalp yetmezliği, bir pompa makinesi olarak kalbin durmasını değil, işlevini tam olarak yerine getirmemesini anlatmak için kullanılan bir tıp terimidir.

Kalbin sağ karıncığı kanı damarlardan akciğere pompalar. Sol karıncık ise oksijen yüklü temiz kanı akciğerden vücudun çeşitli bölgelerine pompalar. Karıncıkların her ikisinde veya birinde hastalık oluşabilir. Kalp yetmezliği, kalbin sol karıncığının kanı tam olarak pompalayamaması durumunda ortaya çıkar. Koroner kalp hastalığı ve sürekli yüksek tansiyon sol karıncığın zayıflamasına neden olan etkenlerin başında gelir. Kalp kapakçığı rahatsızlığı da kalp yetmezliğine yol açabilir.

Sol karıncığın pompalama gücünün azalması, bu karıncığın kasılmaları arasındaki kısa dinlenme sürelerinde kan basıncının artmasına neden olur. Sol karıncıktaki bu kan basıncı artışı akciğerde de gözlenir. Az miktardaki kan akciğerdeki damarlardan dışarı atılarak akciğer dokusu üzerine yerleşir. Hafif vakalarda bu durum nefes almada güçlüğe neden olur. Daha ağır vakalarda ise akciğerdeki hava torbacıkları su toplar ve dinlenme sırasında ya da uykuda bile nefes darlığı ile birlikte öksürüğe yol açar. Zamanla akciğerde artan basınç kalbin sağ karıncığının da çalışmasını bozar ve damarlardaki kan basıncı artar.

Bazı durumlarda, sol karıncığın yeterli kan pompalayamaması sonucunda başta böbrekler olmak üzere diğer organlar bu durumdan etkilenir ve bu durumu telafi etmek için vücuttaki kan miktarını artırırlar. Pompalama gücündeki zayıflama artan kan miktarıyla birleşince bir miktar kan damarlardan vücuttaki dokulara yayılır ve bacaklarda ödem adı verilen şişlikler oluşur. Ödemler, karaciğer ve sindirim sisteminin çalışmasını da olumsuz etkiler.

Kalp yetmezliği tedavisinin amacı, kalbe binen aşırı yükü hafifletmek ve kalp kasının daha etkin biçimde kasılmasını sağlamaktır. Kalbin aşırı yükünü hafifletmenin en etkin yolu dinlenmedir. Ödemlerin oluşumunu da engelleyen bir diğer yöntem de tuzu azaltmaktır. Tuz, vücudun su tutmasına ve kan miktarının artmasına neden olur. Artan kan miktarı da sol karıncığın çalışmasını güçleştirir. Tansiyon düşürücü ilaçlar kalbin aşırı çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ANJİNA

Anjina, kalp kasına yeterli oksijen gitmemesi sonucu göğüste hissedilen ağrıyı ifade eden bir terimdir. Anjina …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir