İNSAN ANATOMİSİ

Allah,  Adem (aleyhisselam)’ı topraktan yarattı, ona Ruhundan üfledi ve ona “insan ol””dedi, o da hemen insan oluverdi. (Al-i imran(3) ayet:59)

Annenin yumurtası ile erkeğin spermi annenin ana rahminde birleşerek tek hücre “zigot” oluşur.

Bu döllenmiş tek hücre, çift sayıların katları (2+4+8+16…..)şeklinde bölünerek çoğalırlar.

Bölünmüş hücreler birleşerek dokuları, dokular birleşerek organları, organlar birleşerek vücudumuzu meydana getirirler. Vücudumuzu meydana getiren organlar;

–         İskelet

–         Kaslar

–         Deri

–         Kan dolaşım sistemi

–         Sindirim sistemi

–         Solunum sistemi

–         Sinir sistemi

–         Duyu organları

Eğer ,Zigot (sperm ve yumurta)’nın sahipleri sağlıklı ve huzurlu insanlarsa, meydana gelecek çocuk da sağlıklı ve huzurlu olur.

Aksine, Zigotun sahipleri sağlıksız ve agresif  (depresif) insanlarsa, meydana gelecek çocuk, sağlıksız, hastalıklı ve huzursuz (depresif) olurlar.

Buna en güzel örnek; yakın akraba çocuklarının evlenmeleridir. Kalıtımın taşıyıcısı olan genler, anne ve babadan eşit olarak (aynı oranda) çocuğa geçer. Böylece, ailede olan genetik kalıtsal hastalıklar çocuklarda meydana gelir.

Kalp hastalığı

Yüksek tansiyon

Şeker hastalığı vb.

Anne-babası alkolik olanların, çocuklarına kalıtım yoluyla hastalık geçmektedir. Çocuk büyüyünce de ailesi gibi alkolik olabilmektedir. New york Tıp Fakültesi doktorlarından Dr. Henri BEGLETIER’in alkolik ailelerin kalıtım yoluyla çocuklarına geçen, Alkolizm hastalığını, News week degisinde makale olarak yazmıştır.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ALIN VE YÜZ

Sağlığı, sevgiyi ve ızdırabımızı dışa karşı ifade eden doku ve organımızdır. İnsanların sağlıklı, mutlu, ızdıraplı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir