HİPOFİZ BEZİ

Beynin altında ve beyne bir sapla bağlı olan “Hipofiz Bezi” yaklaşık yarım gram ağırlığında, küçük bir organ olmasına karşın bedenimizdeki organlardan çok farklı bir yapı ve görevleri vardır. Beyinden doğrudan görev alıp yerine getirmekle beraber, bazı zamanlar beyne görevler (emirler) verebilmektedir. Zaman zamanda vücudumuzdaki salgı bezlerine yeterince salgı yapmalarını emreder. Kendisi de bedenimizin en çok ihtiyacı olan; endorfin, serotonin, su dengeleme hormonları üretir. Kortizol, troid, sex, büyüme, prolaktin gibi yaşamsal hormonların salgılanmasına ve üretilmesini sağlatır.

Hipofiz bezi en çok, tümörlerden, kistlerden, kanamalardan, iltihaplanmalardan etkilenir. Diğer organların hastalanmalarından etkilenir. Görevini tam yapamaz. Bu etkileşim yoğun ve uzun süreli olması durumunda, hem kendisi salgı üretemez olur, hem de diğer salgı bezlerinin dengesiz salgı üretmelerine neden olur. Bu oluşumlar bedenimizde çeşitli tümör ve bezelerin oluşmasına neden olur. Hipofiz bezinin rahatsızlıklarının en belirgin ilk belirtisi; görme bozuklukları hatta görme kaybıdır. Hipofiz bezi rahatsızlığından ilk etkilenecek Tiroid bezidir. Tiroid bezi yetersizliği belirtileri ; yorgunluk, halsizlik, cilt kuruması, kabızlık, saç dökülmesi, vücutta su tutabilme zorluğu olarak ortaya çıkar.

İkinci etkilenecek Adranalin bezidir. Adrenalin bezinin yetersizlik belirtileri; kortizon eksikliği, sürekli yorgunluk, karın ağrısı, bulantı hissi, baş dönmesi, kaslarda ve eklemlerde rahatsızlık hissi, ağrılardır.

Başına aşırı darbe alanlar (boksör, futbolcu, kaza geçirenler vb.) da hipofiz bezi normalden daha küçük (küçülür) tür. Hipofiz bezi küçülen insanların vücudu daha fazla yağ toplar ve aşırı kilo alırlar. Halsizlik ve yorgunluk hissi artar. Dengesiz salgılamalardan dolayı vücut metabolizması dengesizleşir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ŞİZOFRENİK BOZUKLUK

Kişide ilk belirtiler; davranış bozuklukları ile dikkat çeker, ardından; toplumdan uzaklaşma, aile fertlerine karşı görevini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir