Anasayfa / MANEVİ İLİM VE BEDENSEL ENERJİLER / GÜLÜMSEMENİN TİMÜS-TİROİD BEZLERİNE ETKİSİ

GÜLÜMSEMENİN TİMÜS-TİROİD BEZLERİNE ETKİSİ

İçten gülümsemenin Timüs bezi ve Tiroid bezi ile yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda içten bir gülümseme Timüs ve Tiroid bezlerini güçlendirir. Timüs ve Tiroid bezleri yaşam ve mutluluğun – gülümsemenin konuşma kaynaklarının ana merkezleridir.

Stres yaşandığında ilk olumsuz etkilenen organlarımız, Timüs ve Tiroid bezleridir.

Gülümsememizde, Timüs ve Tiroid bezleri bir salgı salgılar ve başta kalp olmak üzere vücudumuzun tüm organlarına yayılır, sağlıklı çalışmalarını sağlar. Vücudumuza ferahlık ve huzur hakim olur.

İçten bir gülümseme önce gözlerde başlar ve dışardan bakınca görülebilir. Çünkü gözler doğrudan doğruya, başta beyin olmak üzere organların ve salgı bezlerinin işlevini düzenleyen “otonom sinir sistemi” ile bağlantılıdır.

İnsanda duygusal sinyalleri ilk yakalayan ve tepki ( olumlu-olumsuz) gösteren gözlerdir. Organların stres ya da tehlike anında hızlı çalışmalarını önce gözler algılar ve stabilize etmeye çalışır.

Bu nedenle, gözlerin sağlıklı ve canlı tutulması diğer organlarımızın, sağlıklı çalışma ortamına çok hızlı geçmesini (hazırlar) hızlandırır.

Stresli ortamlarda, Tiroid bezi mutluluk salgısı salgılayamaz. Aktivitesini yitirerek, pasivize olur.

Timüs bezi ise, zehirli bir salgı salgılar ve başta kalp olmak üzere tüm organlara yayılır.

Hazımsızlık, kan basıncında artış, kalp çarpıntısı, uykusuzluk ve olumsuz duyguların artmasına neden olur.

İyi ve güzel bir söz ile bir kusuru bağışlamak, verilen sadakalardan (verilen sadakaların en hayırlısıdır) daha hayırlıdır. (2-Bakara 263)

Doğru Nefes Alma Tekniği;

Latince’de “Can”, nefes ve ruh anlamına gelir. “Bir nefeslik can” bizim varlık sebebimizdir ve hayatın kendisini ifade etmektedir.

Allah, Adem (A.S.)’ı topraktan yarattı. Ona ruhundan (nefes) üfledi ve ona “İNSAN OL” dedi. O da hemen insan oluverdi ve (yaşamaya nefes almaya başladı). (3-Al-i İmran 59)

Oksijen almak ve karbondioksit vermek , bedenimizin tüm işlevleri için çok önemlidir.

Siz dakikada 1 litre hava solursunuz. Bütün solunum sisteminiz , akciğer, burun delikleri, yutak, gırtlak, nefes borusu, bronş ve broşçuklar bilinçaltının kontrolü altındadır.

Derin derin ve muntazam solumanın bir çok yararları vardır. Çoğumuz iki saniyede nefes alırız ve bir saniyede nefes veririz. Bunun anlamı, bize yararlı olacak havanın ancak yarısını kullanıyoruz demektir. Gerçekte tam bunun tersi olması gerekir. Nefes verme süremiz, nefes alma süremizin iki katı olmalıdır.

Duruş ve davranış şekliniz ruh durumunuzu etkilediği için, sık sık ve kesik kesik nefes alıp verirseniz, bu davranışınız sizde; korku, kızgınlık ve tedirginlik duygularının ortaya çıkmasına neden olur. Derin ve düzenli nefes almaya başlayınca da sakinleşirsiniz.

İnsanların doğal duyguları hep olumludur. Onları olumsuz yapan sosyo-psikolojik olaylardır.

Stres anında, her şeyin kötüye gittiğini düşündüğünüz (doğal duygularınız bozulduğu) anda, derin derin nefes alıp verirseniz, doğal halinize tekrar dönersiniz.

Hakkında umtbilisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir