GIRTLAK KANSERİ

Özellikle 60 yaş üzeri erkeklerde görülen gırtlak kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak alkol ve sigara tüketiminin gırtlak kanseri riskini artırdığı gözlenmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle ortaya çıkan ilk belirti yutkunma güçlüğüdür. Lokmalar insanın boğazına yapışmış hissi verirler. Öncelikle bu durumla sert yiyeceklerle karşılaşılır. Zamanla yumuşak yiyecekler hatta sıvılarda bile yutma güçlüğü çekilir. Tümör büyüdükçe yemek borusu daralır. Belirtilerden biri gögüs kafesinde ağrı ve sıcak yiyecekleri yutarken gırtlakta hissedilen yanmadır.

Daha ileri aşamalardaki belirtiler ise ağızdan salya gelmesi, sindirilmemiş yiyecekleri çıkartmak ve kilo kaybıdır. Solunum yolları enfeksiyonlarına da sık rastlanır. Kanser,gırtlak çevresindeki diğer dokuları da etkilemişse öksürük ve ses çatallaşması da görülebilir.

Gırtlak kanserinin tedavisi ameliyat ve ışın tedavisi birlikte yapılır. Bazı durumlarda gırtlak genişletilerek yutkunma güçlüğüne çözüm aranır ve ışın tedavisiyle tümör küçültülmeye çalışılır. Vakaların bir çoğunda iyileşme sağlanamaz, çünkü gırtlak kanseri genellikle ileri aşamalarında teşhis edilir. Bununla birlikte gelişen ameliyat ve ışın tedavisi tetkikleri sayesinde yaşam süreci artmakta, hastalar daha daha rahat edebilmektedir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

MEME VE AKCİĞER KANSERİ

Akciğer kanserinin en sık görülen türü bronş kesesi kanseridir.Bu kansere yakalananların yüzde 85’i sigara içenlerdir.Akciğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir