Anasayfa / ORGANLARIMIZ VE ETKİLEŞİMLERİ / MİDE / DİVERTİKÜL-BAĞIRSAK İÇİ KESECİKLERİ İLTİHABI

DİVERTİKÜL-BAĞIRSAK İÇİ KESECİKLERİ İLTİHABI

Divertikül, bağırsak iç duvarlarında oluşan zafiyet neticesinde ortaya çıkan, içi iltihap ve ödem olan kesecikler (kabarcıklar)dır.

Bu kesecikler genellikle, yaşam kalitesinden kaynaklanan stres ve depresyonlar neticesinde oluşurlar.

Bu kesecikler aniden oluşmaz, uzun bir süreç neticesinde oluşur ve kronikleşerek devam eder. Bu nedenle tedavisi de çok uzun sürebilir. Bu kesecikler önce midede başlar. On iki parmak bağırsağına sıçrar. Bu aşamada mide yanmaları ve yemek borusu yanmaları ile kendini hissettirir. Tedavi edilmeyince ince bağırsağa ve kalın bağırsağa sirayet eder ve kronikleşir.

Tedaviden olumlu sonuç almanın en önemli koşulu; yaşam şartını değiştirmek ve stresten uzak durmaktır. Çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içecekler yememektir.

Divertikülden kurtulabilmek için önce yemek borusu ve mideyi tedavi etmek gerekmektedir. Çünkü mide gıdaları iyi hazmatmez ise, gıdalar ve besinler özellikle ince bağısakta çok ciddi tahribatlar yapar. İyi sindirilmemiş gıda ve besinlerden ince bağırsak yeterince özümleme yapamayacağından vitamin ve mineralleri elimine edemez ve beden vitaminsiz ve mineralsiz kalır. Bu da bedenin ve diğer organların hastalanmasına neden olur.

DİVERTİKÜL’e neden olan bir diğer neden de; posasız ve lifsiz besinlerle beslenme alışkanlığıdır.

Ancak bu hastalığa yakalanan kişi tedavi sonuçlanıncaya kadar bol posalı ve lifli yiyecekler yememelidir. Çünkü lifli ve posalı yiyecekler, mide ve bağırsaklarda oluşan kesecik ve yaraların üzerine yapışacağından bağırsaklarda daha fazla tahribata neden olurlar.

Bu nedenle;

Hasta tedavi boyunca tüm yiyecekleri püre haline getirerek yemeli, kabuklu meyve ve sebzelerin kabuklarını mutlaka soyarak yemelidir.

DİVERTİKÜL BİTKİ İLE TEDAVİSİ

Isırgan otu çayı = günde 2 fincan içilmelidir.

Keten tohumu çayı veya bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı ezilmiş keten tohumu ilave edilerek yenmelidir.

Yulaf taneleri, mutfak robotunda çekilmiş yulaf tanesinden çorba yapılarak yenmeli veya her türlü yulaf mamulü yenmelidir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ÜLSERATİF KOLİT

Kronik ve periyodik olarak ağırlaşan kalın bağırsak, çoğunlukla son kısmında (rektum) oluşan iltihaplanmadır. Kalın bağırsak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir