BEYİN

Beyin insanın sahip olduğu en karmaşık organıdır.

Beyindeki sinir hücresi sayısı 15 milyar civarındadır.

İki beyin küresinin ağırlığı  1000 gr. Civarındadır.

Beyin hücresel olarak oluşumunu ve gelişmesini, doğumdan önce anne karnında tamamlar. Bu nedenledir ki, çocuklar doğduğunda başları, vücutlarına oranla daha büyüktür. Beynin ana karnında gelişmesini tamamlamasının ana nedeni, çocuk ana karnındayken dahi, organlarının beyin tarafından, yönetilmesi ve çalıştırılmasıdır.

Hücre sayısı doğumdan önce tamamlanmış olsa da, hücrelerdeki yapısal gelişme ve değişimler hayat boyu sürer. İnsanın zihinsel beceri ve zekasal gelişmesi, hücreler arası bağlantılar ve istişareler ile olur. Bu bağlantılar bio-fizik teorisi ile kurulur.

Bu bağlantı çocuk 3 aylıkken başlar ve 2 yaşında tamamlanır. Çocuk 2 yaşına geldiğinde beyin ağırlığı 900 grama ulaşır. 5 yaşına geldiğinde ağırlık olarak büyümesini tamamlar, gelişmesini ölene kadar sürdürür.

Çocukluk yıllarında insan, mantık ve bilgiden yoksun olmakla beraber, gözlem ve sezgileri ile  (sinir hücreleri kendi aralarında trilyonlarca bağlantı kurarlar) temel öğrenme, alışkanlıklar ve zihinsel gelişmesini tamamlar.

Beyindeki  bir hücre, beyindeki bütün hücrelerle bağlantı kurabilir. İnsanın 1 gram beynindeki hücrelerin birbirleri ile bağlantıları, dünyadaki telefon ve bilgisayar bağlantılarına eşit olduğu tahmin edilmektedir.

Sinirler beyinden çıkarlar ve vücudun tüm organlarına kadar ulaşırlar. Beyin, vücudun tüm organlarına duyu ve hareketleri sinirler vasıtası ile iletirler. Bu nedenle sinirlerin başlangıç noktası BEYİN’dir. Son bulma noktası ise, organlar ve deridir.

Beyinden çıkan ana sinirler, omirilikten geçerek vücudun tüm organlarına yayılırlar. Bazı sinirler de beyinden çıkan ana sinirlere omirilikte bağlanırlar.  Bu sinirler de dolaylı olarak beyne bağlanmış olurlar. Baş da bulunan organlara (kulak, burun, göz, dil, diş vb.) beyne sinirler vasıtasıyla doğrudan bağlanırlar.

Bu nedenledir ki, beyinde oluşan olumlu ve olumsuz tüm gelişmeler önce yüzdeki organlarda hissedilir.

Beyin, bio-enerji denilen enerjiyi üretir. Ürettiği enerjiyi önce kendi ihtiyacında kullanır. Sonra akciğer, kalp, başdaki organlar ve vücudun tüm organlarına sinirler vasıtasıyla iletir. Sinirler kasları harekete geçirmek için beyinden aldığı enerjiyi ve emirleri iletir.

Beynin ilişki içinde olduğu organlar, vücudun tüm organ ve hücreleridir. Vücudun tüm organları ve hücreleri de beyin ile ilişki içindedir.

Beynin enerji kaynağı kendisidir. Bazı organlar beyinden aldığı enerji ile ilave enerjiler üretir.

Beyni etkileyen en ciddi oluşum “stres”tir.

Beynin enerji maddesi “Glikoz”dur.

Beyin ENDORFİN denilen mutluluk salgısını hem salgılar hem de Hipofiz Bezine ürettirir.

Beyin SEROTONİN salgısını hem salgılar hem de Hipofiz Bezine ürettirir.

Beyin hücreleri diğer hücrelerin aksine doğrudan doğruya kandaki glikozla beslenir. Bu nedenle, kanda fazla şeker olursa önce beyin etkilenir ve gergin ruh hali, sinirlilik, öfke, öğrenme güçlüğü çekilir

Kanda şeker azalınca da önce beyin etkilenir. Unutkanlık, yorgunluk, bitkinlik hissedilir. Kanda aşırı şeker olduğunda komaya girgirmemize neden olur.

Kandaki şekeri insülin içine alarak hücrelere taşır ve hücreler bu şekeri enerjiye dönüştürür. Hızlı sindirilen şekerli yiyecekleri insülin hücrelere çok hızlı taşıyınca hücreler fazla şekerleri glikojen yağ hücrelerinde glikoza olarak stoklanırlar. Fazla glikojenler vücudun ve hücrelerin aşırı yağlanmasına neden olur.

Akabinde vücutta aşırı şeker olmasına rağmen hücreler ve beyin şekersiz kalır. Bu haliyle vücudumuz deposu benzin dolu olan fakat karbiratörü arızalı arabaya benzer.

KULAK ÇINLAMASI –TİNNİTUS

Çinko eksikliği kulak çınlamasının baş nedenidir.

GİNKO

Kulak çınlamasını tedavi edici en iyi bitkinin ginko olduğu kanıtlanmıştır.

ISPANAK

Ispanak ve ıspanakgiller çok yoğun çinko içerikli sebzelerdir. Çinko içerikli meyve ve sebze yiyerek kulak çınlaması tedavi edilebilir.

Kulak çınlaması rahatsızlığı  olanların yüksek dozda Aspirin almaması tavsiye edilir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ŞİZOFRENİK BOZUKLUK

Kişide ilk belirtiler; davranış bozuklukları ile dikkat çeker, ardından; toplumdan uzaklaşma, aile fertlerine karşı görevini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir