BAĞIRSAK KANSERİ

Bağırsak kanseri özellikle 50 yaşın üzerinde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Kalın bağırsak, gögüsler ve kaciğerlerle birlikte en çok kanser olan üç organdan biridir. Tedavi edilmediği takdirde kanserli hücreler diğer organlara da sıçrayabilir.

Bağırsak kanserlerinin büyük bölümü öncelikle bağırsak duvarında oluşan bir polipin kanserli hale gelmesiyle oluşmaktadır.

Bağırsak kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Lif oranı düşük bir beslenme düzeni nedenlerden biri olarak gösterilmektedir. Bir diğer neden hayvani yağ oranı yüksek beslenmedir. Bu nedenle,kalsiyum ve lif açısından zengin yiyeceklerin bağırsak kanseri riskini azalttığı söylenebilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsak kanseri hiç belirti göstermeden gelişebilir. Başlıca şöyle özetlenebilir:

  • Dışkıda kan
  • Kabızlık
  • İshal
  • Kilo kaybı
  • Anemi
  • Karında ağrı
  • Karında şişkinlik hissi

Bağırsak kanserinde korunmanın en etkili yolu,hayvani yağ oranı düşük ve lif açısından zengin bir beslenme düzeni izlemektir.

KETEN TOHUMU

BİLEŞİMLERİ

Müsilaj,

Sabit yağ,

Asit hidrosiyanik (linamarin) glikozit.

Potasyum,

Omega-3 yağı

Anti-afrodiyak,

ETKİLER

Kronik kabızlığın en iyi çözümü, keten tohumu bedendeki potasyumu (diğer müshil ilaçların aksine) almayıp bedenimize potasyum takviyesinde bulunur.

Boğaz ve diş eti iltihaplarında,

Öksürük gıcığı, Ses kısıklığı,

Çıban ve zona – dıştan lapa olarak,

Sedef hastalığı – dıştan lapa olarak

Kolesterol düşürücü,

Cinsel gücü artırıcı,

Bedene enerji verir.

KULLANIM BİÇİMİ

Ezilmiş keten tohumu bir tatlı kaşığı iyi suya konarak iyice karıştırılır. Veya meyve suyuna ilave edilerek sabah ve gece yatmadan önce aç karnına içilir.

Ezilmemiş keten tohumu bir tatlı kaşığı bir bardak suya konur ve kaynama noktasında suyun altındaki ateş kapatılır. 20 dakika kadar demlemeye bırakılır. Su süzülerek sabah ve akşam yatmadan önce aç karnına içilir.

İhtiyaç halinde suya (ılık iken) bir tatlı kaşığı bal ilave edilebilir.

Keten tohumu çerez olarak yenmesi halinde yukarıda bahsedilen faydaları etkili olmayabilir. Bu nedenle demleme usulü veya ezilerek kullanılmalıdır.

YAN ETKİSİ

Hiçbir yan etkisi tespit edilmemiş olup, rahatsızlığı olmayanlarda daha sağlıklı olabilmek için içilir.

EN FAYDALI ETKİSİ

Müsilaj etkinliğini artıran sabit yağ,

Kronik kabızlığa kesin çözüm

Bedenimize potasyum takviyesi

İçindeki müshil sayesinde, kronik kabızlığa kesin çözümdür. Keten tohumu diğer müshil ilaçları gibi vücuttaki potasyumu almaz. Çünkü keten tohumu vücuda mekanik olarak (bağırsak mukozasını uyararak) etkiler.

Tıbbi İlaçlar : Dralinsa, Grunulat, Duoventrin, Linusit Creola, Pascomag

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ÜLSERATİF KOLİT

Kronik ve periyodik olarak ağırlaşan kalın bağırsak, çoğunlukla son kısmında (rektum) oluşan iltihaplanmadır. Kalın bağırsak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir