AMİGDAL BÖLGESİ

Beyinde şakak loplarının altında “Amigdal” olarak bilinen bir bölge vardır. Gerek insanlarda, gerekse hayvanlarda bu bölgenin en önemli görevi; Gözün gördüğü korkunç ifade –görüntüleri ve kulaklar tarafından duyulan korkunç sesleri algılamak beyne ve hipofiz bezine bilgi olarak aktarmaktır. Amigdal bölgesi gözlere, kulaklara, hipofize ve beyne doğrudan bağlıdır.

31 Ekim 1996 tarihli Natura dergisinin yazdığına göre; Nöroloji üzerinde çalışan Morris ve arkadaşlarından oluşan İngiliz ekibi kendilerine az veya çok korkulu-sevinçli insanlar gösterilen veya korkunç sesler dinletilen insanların Amigdallarında ne gibi aktivite olduğunu anında görüntüleyerek tespit etmişlerdir. Bu araştırmada; Pozitron ve emisyon tomoğrafisi tekniği kullanmışlardır. Korkunç görüntü gösterilen insan Amigdalında çok yüksek aktivite oluşmuş, korkunç sesi duyan insan Amigdalında da çok yüksek aktivite oluşmuştur. Buhar (gaz) birikimi oluşur. Bu gaz kafa tasında dolgunluk hissi verir. Bu dolgunluk da şiddetli baş ağrısına neden olur. Amigdal bölgesinde biriken gazlar, sinir sistemi vasıtasıyla bütün vücuda yayılarak, vücut metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Bunun aksi olan kalp tarafından üretilen saydam sıvı ise, kan dolaşım sistemi ile bütün hücrelere ulaşarak hücreleri olumlu yönde etkiler. Saydam sıvının kalp tarafından hiç yada az salgılanması o oranda hücreleri olumsuz etkileyecektir.

Güzel görüntü gösterilen ve güzel sesler dinletilen insanların ise Amigdal bölgesinde yok denecek kadar aktivite oluşmuştur. Amigdal bölgesinde çok şiddetli ve sık sık aktiviteler oluşması durumunda; Beyne ve hipofiz bezine kötü mesajlar gönderir.

Amigdal bölgesindeki gaz birikimi sinirler vasıtasıyla vücuda yayılmakta ve zaman zaman el ve ayak gibi sinir uçlarının deriye yakın olan bölgelerinde küçük kabarcıklar oluşmakta, buna halk dilinde SİĞİL (sinir) denmektedir. Bu siğiller okunarak yok edilebilmektedir. Çünkü okunan kişi sükunete erdiğinden Amigdal bölgesinde gaz oluşumu durmakta ve siğiller içerisindeki gazlar da yok olabilmektedir.

Hakkında umtbilisim

Ayrıca Bakınız

ŞİZOFRENİK BOZUKLUK

Kişide ilk belirtiler; davranış bozuklukları ile dikkat çeker, ardından; toplumdan uzaklaşma, aile fertlerine karşı görevini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir